S matematičkou Lenkou Přibylovou o predikcích šíření koronaviru

S matematičkou Lenkou Přibylovou o predikcích šíření koronaviru
27. října 2020 13+ Autor: Jana Kuklová

Na predikci vývoje koronavirové pandemie od jejího počátku pracují odborníci z oboru aplikované matematiky. Jedním z nich je Lenka Přibylová z Ústavu matematiky a statistiky na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity, se kterou jsme hovořili v relaci 13+.

Lenka Přibylová ve vysílání Proglasu poukázala na skutečnost, že modelování průběhu epidemií se matematici věnují dlouhodobě. První model šíření neštovic se objevil v 18. století.

“Už v lednu jsme tušili, že epidemie covid-19 bude velmi nebezpečná. Jde o to, že tento typ koronaviru má například oproti chřipce vysokou míru přenosu a jeho doba infekčnosti je podstatně delší. Proto jsme v té době informovali příslušné orgány o tom, že tato epidemie s sebou přináší velká rizika. Tehdy to ale ještě nikoho nezajímalo,” popisuje situaci ze začátku roku Lenka Přibylová a zároveň také vysvětluje, proč pravděpodobně došlo k nezájmu ze strany vlády: “V předešlých letech se například objednávalo TamiFlu kvůli ptačí chřipce. Ale předpokládaná epidemie nepřišla a TamiFlu se nevyužilo. Domnívám se proto, že vláda a lidé kolem ní se obávali, že opatření kvůli koronaviru by byla příliš drahá a proto ihned nezareagovali.”

Lenka Přibylová ale také podotýká, že “vláda začala jednat pohotově v okamžiku, kdy se v březnu objevily v Česku první případy onemocnění covid-19. Na jaře u nás vlastně neproběhla první vlna koronaviru, protože vláda zareagovala velmi rychle.”

Podle slov matematičky Lenky Přibylové má vláda nyní potřebné informace o průběhu pandemie a závisí na politicích a příslušných úřednících, jak rozhodují a jaká opatření přijímají. “Od září zde byli indície o tom, že se rozjíždí druhá vlna. To, že to politici nereflektovali, je politická věc,” říká Lenka Přibylová z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.

Pokud jde o predikci nadcházejícího vývoje pandemie, Lenka Přibylová předpokládá, že ještě v několika nadcházejících týdnech počty nakažených porostou. “Matematickou jistotou je, že v příštích týdnech porostou počty hospitalizovaných a také úmrtí, což je dáno počtem nakažených jedinců. Víme, že v populaci přibývá nakažených a s největší pravděpodobností se tak bude dít ještě tento týden. V důsledku toho následující týden bude přibývat hospitalizací v nemocnicích, což se asi o dva týdny později projeví na smrtnosti,” popisuje předpokládaný průběh šíření koronaviru matematička Lenka Přibylová.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 11, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 11 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony