Š. Jelínková: Senát podnikl logické kroky, komunikace Hradu situaci zhoršuje

Š. Jelínková: Senát podnikl logické kroky, komunikace Hradu situaci zhoršuje
18. října 2021 13+ Autor: Filip Breindl

Ústřední vojenská nemocnice ráno zaslala odpověď předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS) o zdravotním stavu prezidenta republiky Miloše Zemana. Šéf horní parlamentní komory o takovou zprávu požádal poté, co tyto informace neobdržel od prezidentské kanceláře, na kterou se obrátil. Před jednáním senátního organizačního výboru o obsahu zprávy jsme hovořili s členkou tohoto výboru Šárkou Jelínkovou (KDU-ČSL).

Právě organizační výbor Vystrčila pověřil, aby žádal nejprve prezidentskou kancelář a poté Ústřední vojenskou nemocnici o informace o prezidentově zdravotním stavu. "Senát se zde snaží plnit svou ústavní roli, abychom byli připraveni na všechny možné varianty povolebních kroků, aby vše bylo v mezích ústavního rámce. Za mě jsou to logické kroky, které jsme podnikli proto, že Kancelář prezidenta republiky bohužel nekomunikuje, naopak to, co se od ní dozvídáme, celkovou situaci zhoršuje," uvedla senátorka, která podle svých slov v okamžiku vysílání obsah zprávy neznala. Zasedání výboru začne v 16 hodin, o hodinu dříve má na tiskovém brífinku vystoupit kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář.

Šárka Jelínková nechtěla předjímat, v jaké podobě dostane veřejnost informace vyplývající ze zprávy, ani kdo bude prezentovat závěry týkající se schopnosti Miloše Zemana zastávat prezidentský úřad. Má to vyplynout z jednání organizačního výboru. "Myslím, že velmi důležité bude, co je obsahem té zprávy. Podle případné závažnosti uvedených zjištění bude možná záležet i na tom, zda by bylo vhodné, aby o tom informoval pouze předseda Senátu Miloš Vystrčil, nebo aby ta platforma byla širší," odpověděla senátorka na otázku, zda by u podobné prezentace měl být například předseda vlády nebo jiný představitel vedení státu.

Podle Šárky Jelínkové se organizační výbor a po něm i senátní ústavní komise budou věnovat reakci horní parlamentní komory na skutečnost, že prezidentská kancelář nereagovala na oficiální podnět Miloše Vystrčila. "Určitě bude předmětem, jak se postavit k tomu, že prezidentská kancelář pohrdá horní komorou parlamentu a nereaguje na její oficiální výzvy. Neměli bychom reagovat pouze na současné složení Kanceláře prezidenta republiky. Doufám, že do budoucna už takové nebude, dovoluji si to říkat takto veřejně, a nebude potřeba z těchto důvodů měnit Ústavu. Ona nepředpokládá, že by vůbec neprobíhaly procesy, které by probíhat měly, například tyto komunikační kanály," uvedla Šárka Jelínková.

Celý rozhovor z úvodu dnešní relace 13+ najdete v audioarchivu a podcastových aplikacích.

NyníHudební siesta
Skladba: Slovácká suita op. 32 (1903) - U muziky; Autor: Novák Vítězslav; Dirigent: Šejna Karel; Soubor: Státní filharmonie Brno
13:00Zprávy Proglasu, počasí
13:05Písně
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Třikrát z Proglasu
14:30Písničky pro hezké...
15:00Zprávy Proglasu, počasí

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony