S dvěma poslanci o týdnu rozporuplných událostí: Nejdůležitější je otevření škol

S dvěma poslanci o týdnu rozporuplných událostí: Nejdůležitější je otevření škol
9. dubna 2021 13+ Autor: Filip Breindl

Výměna ministra zdravotnictví a s tím spojená debata o vakcínách bez evropského schválení, zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu o výdajích státu přesahujících potřeby řešení epidemie, přijetí zákona, na jehož základě se budou přepočítávat hlasy ve sněmovních volbách na poslanecké mandáty, únik poznámek šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka, sjezd sociální demokracie - to je alespoň příklad událostí, k nimž došlo po Velikonocích na české politické scéně. Některým z nich jsme se věnovali s poslanci Věrou Kovářovou (STAN) a Patrikem Nacherem (ANO).

Kauzu Jaroslava Faltýnka vnímá jeho stranický kolega Nacher jako medializaci soukromých záznamů. "Bavíme se o jednom diáři, byť předsedy klubu, a mě vždycky zajímá kontext. Za mě tohle není ten správný styl a měli bychom odlišit klasické policejní vyšetřování od probírání soukromých zpráv," řekl s tím, že se podobně ohradil i v případě medializace SMS zpráv politiků. "Ta věc nevrhá dobré světlo na pana předsedu Faltýnka. Z těch jeho poznámek může vyplývat, že mohly být sjednány některé konkrétní výhody někomu, kdo s ním měl dobré vztahy," reagovala Věra Kovářová s tím, že předseda poslanců ANO by měl celou záležitost vysvětlit. Dodala, že by si nepřála, aby v předvolebním boji pokračovalo podobné používání objevených soukromých záznamů vůči komukoli.

Hovořili jsme také o výměně ministrů zdravotnictví. "Na mě to činí takový dojem, že tam mohl být ten tlak (prezidenta Miloše Zemana). Pan ministr Blatný se vyjadřoval k ruské očkovací vakcíně Sputnik V způsobem, který šel proti názorům pana prezidenta a pana premiéra," okomentovala konec Jana Blatného a jeho nahrazení Petrem Arenbergerem Věra Kovářová a kritizovala i způsob, jakým Babiš s Blatným komunikoval. "Rozumím tomu, že je to čtvrtý ministr zdravotnictví, určitě z toho nejsem nadšený, nicméně všechna odpovědnost padá na premiéra - je to jeho odpovědnost a on má také právo si vybrat své ministry," řekl Patrik Nacher. K otázce, zda premiér neměl reagovat na prezidentova slova o tom, že Jan Blatný je podle něj odpovědný za smrt lidí na covid, když odmítá vakcíny bez certifikace Evropskou agenturou pro léčivé přípravky, se poslanec nechtěl vyjádřit: "Výpovědi, že někdo má zodpovědnost za ty zemřelé, běhají ve veřejném prostoru permanentně. Nejsem schopen analyzovat každou otázku novináře, každou odpověď prezidenta, jeho mluvčího nebo pana premiéra," uvedl Nacher.

S opoziční poslankyní Kovářovou se shodl, že dobrou zprávou z tuzemské politiky z tohoto týdne je shoda sněmovny nad novelou volebního zákona, která stanoví přepočet voličských hlasů na poslanecké mandáty. Za významnou událost oba pokládají rozhodnutí o částečném návratu k prezenční výuce ve školách. "Jak je to připraveno, jak se to bude organizovat, jak to bude fungovat, jak dlouho bude fungovat ta rotace, co se bude dít o prázdninách, to je za mě nejen jako za rodiče to nejdůležitější, protože je to možná jediná oblast, kde to nemůžete kompenzovat penězi," sdělil Patrik Nacher s tím, že je zastáncem jiného způsobu uvolňování bez rotační výuky. "Rozhodně souhlasím s uvolňováním ve vlnách, ale jak by se to mělo provádět konkrétně, bychom měli nechat na odbornících, kteří nám mohou říci, co je bezpečné a co nikoli," poznamenala Věra Kovářová, podle níž by se měla vyhodnocovat studie o šíření viru ve školách, kterou nechal zpracovat Středočeský kraj pod vedením její stranické kolegyně Petry Peckové. "Také si myslím, že by se to mělo více řešit na lokální úrovni," uvedla opoziční poslankyně.

Ztrácí vláda podporu poslanecké sněmovny, když KSČM zpochybňuje pokračování spolupráce s koalicí ANO a ČSSD? Lze v nejbližším období očekávat dobré zprávy z veřejného dění? Jaká výrazná ne-covidová témata má před sebou sněmovna? Odpovědi uslyšíte v záznamu celé relace 13+.   

NyníHudební siesta
Skladba: Koncert Es-dur pro klarinet a orchestr op. 36 - Allegro; Autor: Kramář František Vincenc; Dirigent: Caeyers Jan; Sóla: Boeykens Walter - klarinet; Soubor: Nový belgický komorní orchestr
12:40Střípek poezie
12:45Hudební siesta – 2. část
13:30Knihovnička
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Nedělní pohádka
14:21Písničky pro hezké...

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony