Ruth Tachezy: O omikronu zatím mnoho nevíme, mutace proteinu jsou znepokojivé

Ruth Tachezy: O omikronu zatím mnoho nevíme, mutace proteinu jsou znepokojivé
29. listopadu 2021 13+ Autor: Anna Janošková

Světová zdravotnická organizace (WHO) pokládá variantu koronaviru označovanou jako omikron za "velmi vysoké riziko", které může způsobit v některých oblastech nárůst případů nákazy covid-19 s vážnými následky. V technické zprávě zaslané členským státům organizace vyzvala k urychlení očkování vysoce prioritních skupin a k hlášení výskytu případů a jejich podílu mezi sekvenovanými vzorky. V Česku je první potvrzený případ této varianty, kterou poprvé zaznamenali v Jihoafrické republice. V 13+ jsme o variantě omikron hovořili s experimentální viroložkou Ruth Tachezy.

„Spike protein koronaviru obsažený ve variantě omikron umožňuje viru navázat se na určitý typ buněk a vstoupit do nich, poté se může v organismu množit. V této variantě došlo k překvapivému nahromadění změn v proteinu. Z předchozích analýz víme, že v některých variantách, které se rychle rozšířily, byly právě takové mutace. Zatím ale nevíme, zda potvrdíme, že skutečně tato varianta může mít neblahé charakteristiky, ale výskyt těchto mutací naznačuje, že by tomu tak mohlo být,“ řekla v pořadu 13+ viroložka Ruth Tachezy z Přírodovědecké fakulty UK. Vědci v tuto chvíli zjišťují, zda  varianta omikron vykazuje vyšší odolnost vůči získané imunitě nebo schopnost se rychleji rozšířit.

WHO i přesto doporučuje očkování přinejmenším v rizikových skupinách. „Aproximuji to ke chřipce. I když se v daném roce netrefí vakcína do kmene, tak má jedinec částečnou ochranu, a průběh je mírnější,“ okomentovala Tachezy s tím, že získání jakékoli imunuty je smysluplné.

Podle viroložky není dobrou zprávou, že se virus objevil na více místech Evropy a nedá se očekávat, že se mu její obyvatelé ubrání. Tachezy je tak pro striktnější režim na hranicích a omezení letů z celé Afriky. Zároveň je podle ní důležité terénní sledování a použití takových testovacích sad, které variantu omikron jednoznačně rozpoznají. „Situace je více než kritická a pokud se prokáže, že varianta omikron je schopná vytěsnit tu současnou a zároveň by zhoršovala průběh onemocnění nebo obcházela imunitu, budeme na tom velmi špatně,“ řekla pro vysílání Proglasu experimentální viroložka Ruth Tachezy.

NyníHudební siesta
Skladba: Klavírní koncert číslo 2 Es dur opus 56 - Allegro moderato; Autor: Moscheles Ignaz; Dirigent: Schelley Howard; Sóla: Schelley Howard  - klavír
13:00Zprávy Proglasu, počasí
13:0513+
13:30Písně
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Třikrát z Proglasu
14:30Písničky pro hezké...

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony