Rovnost pro zaměstnance, nebo zátěž pro firmy? Odborář a ekonom o pětitýdenní dovolené

Rovnost pro zaměstnance, nebo zátěž pro firmy? Odborář a ekonom o pětitýdenní dovolené
18. června 2021 13+ Autor: Filip Breindl

Budou mít zaměstnanci v Česku nárok na pětitýdenní dovolenou? Do závěrečného schvalování v poslanecké sněmovně postoupila novela zákoníku práce, kterou předložila KSČM. O navrženém rozšíření garantované dovolené v relaci 13+ diskutovali místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Vít Samek a hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády Lukáš Kovanda.

"Jsou to minimální standardy práce. Lidé by měli být odměňováni podle stejných pravidel. Máme tu nerovné postavení před zákonem," uvedl Vít Samek s poukazem na skutečnost, že pětitýdenní dovolenou už nyní mají zaměstnanci veřejného sektoru. "Zejména u poslanců mi to obzvlášť vadí, protože oni o tom rozhodují a považují za mravné, že sami si napíšou pro sebe do zákona pět týdnů dovolené a ostatním vzkážou: vy máte čtyři týdny dovolené a pět týdnů pouze tehdy, pokud dokážete přimět zaměstnavatele, aby vám je dal," pokračoval místopředseda ČMKOS s tím, že mnohdy jde o zahraniční firmy, které v domovských státech nabízejí zaměstnancům lepší podmínky.

Lukáš Kovanda se domnívá, že v situaci, kdy poměrně dost zaměstnavatelů pátý týden dovolené poskytuje, míra nezaměstnanosti není vysoká a navíc se firmy potýkají s potížemi způsobenými koronavirem, není na místě zákonem nařizovat rozšíření dovolené. "Myslím, že produktivita práce za uplynulých 10, 20 let nevzrostla tolik, abychom si mohli dovolit plošně zavést pětitýdenní dovolenou. To, po čem volají odbory, by zhoršilo ekonomickou výkonnost země, dynamiku produktivity, a paradoxně by to vedlo k chudnutí nás všech a růstu nezaměstnanosti," uvedl Kovanda. Podle něj lze očekávat, že pětitýdenní dovolená bude častější z rozhodnutí samotných firem. "Přirozeným vývojem za několik let zjistíme, že už žádná z firem čtyřtýdenní dovolenou nemá, že mají všechny tu pětitýdenní, protože konkurenční tlak je k tomu donutí." 

Celou debatu uslyšíte v záznamu dnešní relace 13+ v audioarchivu.

NyníRanní zíváček
Píseň: Rozpočítadla (1996); Interpret: Ztracená kapela; Album: Ztracená kapela: Zpíváme si písničku 2
07:00Zprávy ČRo Dvojka
07:05Písně
07:15Pozvánky
07:45Třikrát z Proglasu
08:00Zprávy ČRo Dvojka
08:05Ranní magazín

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony