Režisér Petr Kazda o novém cyklu ČT Zakázaný Bůh

Režisér Petr Kazda o novém cyklu ČT Zakázaný Bůh
7. ledna 2021 13+ Autor: Anežka Jakubcová

Česká televize dnes odvysílá první část cyklu Zakázaný Bůh, který dokumentuje dějiny střetu katolické církve s komunistickým režimem v Československu v letech 1945 až 1989. Třináctidílný seriál připravilo brněnské studio a ČT2 ho poprvé odvysílá dnes ve 21.30.  Režie jednotlivých dílů se ujala skupina šesti režisérů, z nichž je jedním i redaktor pražského studia Proglasu Petr Kazda (stojí např. za oceňovaným snímkem Já, Olga Hepnarová z r.2016), s nímž jsme hovořili ve čtvrteční relaci 13+.

Ačkoli se tato dokumentární série obrací do minulosti, do dějin katolické církve, jakýmsi způsobem se dotýká i současnosti. Ta témata jsou stále aktuální. Střet totality, autoritářské moci, s něčím, co jí vadí – tj. co představuje alternativu k jejímu myšlení, svobodu projevu, duchovní život, orientaci na jiné autority – to je něco, co se stále opakuje,“ nastínil Kazda, proč je téma církevní historie atraktivní i pro veřejnoprávní televizi.

Hrdiny jednotlivých dílů jsou např. jezuita Adolf Kajpr, kardinál Josef Beran, kněz Josef Plojhar, František kardinál Tomášek a další. Petr Kazda autorsky v jedné části zpracoval Akci K a Akci Ř, v další památnou pouť na Velehradě v roce 1985. O osobním autorském přístupu k adaptaci moderní historie říká: „Musí v tom být nějaká osobní věc spojená s tím, že má smysl ji převyprávět současnými prostředky, současnou formou pro současného diváka. (…) Tvůrce musí přemýšlet, co chce příjemcům sdělit, ale zároveň jim k tomu nenabízí jednoduchou cestu.

A co v Petru Kazdovi i po dokončení práce na cyklu Zakázaný Bůh rezonuje? „Při zpracovávání obou témat jsem dospěl ke stejnému výsledku, což je zajímavé. V obou dílech je takový vnitřní oblouk – komunistická moc se snažila zlikvidovat církev a možná díky tomu se duchovenstvo semklo. Vznikla paralelní podzemní církev vedle té oficiální a likvidace se nikdy nepovedla stoprocentně.

Celý rozhovor si poslechněte z archivu pořadu 13+.

NyníKoncert vážné a duchovní...
Skladba: Symfonie číslo 3 d moll - šestá věta - Nicht mehr so breit; Autor: Mahler Gustav; Dirigent: Bernstein Leonard; Sóla: Ludwig Christa - alt; Soubor: New Yokrkští sboroví umělci, Brooklynský chlapecký sbor
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Dopoledne s Proglasem
01:00Komorní hudba
02:00Z archivu vzdělávacích...

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony