Rezignující rektor Miller: Z nesplněného slibu musím vyvodit odpovědnost

Rezignující rektor Miller: Z nesplněného slibu musím vyvodit zodpovědnost

Pořad v souvislostech


Hymna a chorál Svatý Václave
Budeme vysílat

Hymna a chorál Svatý Václave
Hymna a chorál Svatý Václave
Hymna a chorál Svatý Václave
Vysílali jsme

Hymna a chorál Svatý Václave
Hymna a chorál Svatý Václave
Hymna a chorál Svatý Václave
Audioarchiv
18. prosince 2020 13+, Události Autor: Ondřej Havlíček

Na čtvrtečním zasedání Akademického senátu Univerzity Palackého oznámil svou rezignaci na post rektora Jaroslav Miller. Z čela univerzity odejde k 30. dubnu. Co Millera, původně historika, k takovému kroku vedlo? A nevnímá svou rezignaci jako přiznání svých chyb? Ptali jsme se v pátečním vydání pořadu 13+.

Poslední předvánoční zasedání Akademického senátu Univerzity Palackého přineslo jedno nečekané oznámení – rektor Jaroslav Miller se rozhodl rezignovat na svůj post, protože nedokázal dostát termínu plného zprovoznění Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií, známého pod zkratkou CATRIN, který má pod sebou sdružovat několik výzkumných center a špičkových vědeckých pracovišť Univerzity Palackého. To mělo být podle Millerova slibu plně funkční už prvního ledna příštího roku, jak ale řekl Proglasu, termín se z personálních důvodů nepodaří dodržet.

„Podezření, že se termín nestihne z důvodu některých obstrukčních mechanismů, jsem měl zhruba týden a dostalo jasné obrysy na včerejším (čtvrtečním, pozn. red.) zasedání Akademického senátu, kdy z diskuze vyplynulo, že termín není reálný, ačkoliv se k tomu vedení univerzity před dvěma měsíci zavázalo. A protože jsem muž, který možná rigidně a staromódně lpí na řešení slibů, které dá, tak v okamžiku, kdy slib nejsem schopen splnit, musím z toho vyvodit zodpovědnost,“ vysvětloval Miller svůj odchod z čela jedné z nejvýznamnějších českých univerzit, kterou vede už druhé funkční období.

K odvolání rektora v minulosti už několikrát vyzval Akademický senát Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého, ještě na začátku prosince tohoto roku přitom takovou výzvu Miller označil za „mocenskou a nezodpovědnou iniciativu a za nezodpovědný útok na stabilitu celé instituce". Podle svých slov ale včerejší rezignaci nepovažuje za potvrzení zmiňovaného návrhu na odvolání, ve své dosavadní práci ani nevidí žádnou svoji chybu: „Přijde nový rektor, který bude mít trochu jinou dynamiku než já, protože já jsem po sedmi letech v tomto úřadu už unaven. Nový rektor může změnit mnohé, není navíc zatížen dvou a půl letým jednáním (o institutu CATRIN, pozn. red.), které jsem absolvoval já.“

Jak rektor Miller vnímá atmosféru akademické obce Univerzity Palackého? A jak by podle něj mohlo vypadat zkouškové období a následující semestr na českých vysokých školách vzhledem k neustupující pandemii? Nejen to se dozvíte při poslechu celého rozhovoru v našem audioarchivu.

NyníHudební siesta – 2. část
Skladba: Symfonie A-dur op. 35 č. 3 (1782) G. 511 - Allegro giusto; Autor: Boccherini Luigi; Dirigent: Pople Ross; Soubor: Londýnský festivalový orchestr
13:30Knihovnička
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Nedělní pohádka
14:21Písničky pro hezké...
15:00Zprávy Proglasu, počasí
15:05Písně

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony