Rafaj: Z každé firmy se teď stane testovací místo, je to obrovská služba společnosti

Rafaj: Z každé firmy se teď stane testovací místo, je to obrovská služba společnosti

Pořad v souvislostech


Testování ve firmách a komentář Filipa Breindla k aktuální situaci
Budeme vysílat

13+
13+
13+
Vysílali jsme


13+

O zjednodušení volební procedury, o předvolební situaci v Německu

O předvolebních spotech ve veřejnoprávních médiích a kontrole střetu zájmů pro zisk evr. dotací
Audioarchiv

Vláda po svém pondělním jednání oznámila povinné testování zaměstnanců. Odstartovat má ve firmách s počtem zaměstnanců vyšším než 250 osob, v pátek se přidají podniky s 50 až 249 zaměstnanci. Hotovo musí být v prvním případě do 12. března, menší zaměstnavatelé mají lhůtu o tři dny delší. Následně budou firmy své lidi muset testovat každý týden.

„Zahájení testování ve firmách je dobrá zpráva pro celou společnost,“ tvrdí viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj. Podle jeho slov vyjednávání s vládou o podobě testování ve firmách nebylo jednoduché, ale nakonec se podařilo překonat překážky a dospět do aktuálního stavu.

Testovat zaměstnance půjde od středy třemi způsoby. První možností je provedení testu v některém ze stávajících zdravotnických nebo testovacích center, možné je ale využít také služeb závodního lékaře nebo nasmlouvané zdravotnické firmy, pro největší firmy je potom podle Rafaje nejlepší cestou nakoupit samotesty a vymezit pro jejich použití místo ve vlastních prostorách firmy.

„Během víkendu se ukázalo, že by samotestů měl být dostatek. (…) Je velmi dobře, že od středy by firmy měly začít testovat a mají na to týden. Tak, jak je to teď nastavené, je to zvládnutelné a podle informací, co máme z trhu, by neměl být problém s nedostatkem testů,“ navazuje Rafaj a dodává, že  Svaz průmyslu a dopravy varuje zaměstnavatele, aby dávali pozor, jaké konkrétní testy nakupují a jakou mají citlivost.

„Je to obrovská služba celé společnosti, z každé firmy se teď stane testovací místo. Budeme země s nejintenzivnějším testováním na světě,“ chválí si novou situaci Rafaj. Je podle něj ale škoda, že se s podobným testováním nezačalo už třeba v říjnu 2020.

Jakým způsobem se budou na hrazení testů podílet zdravotní pojišťovny?  A jaká je připravenost a ochota českých firem testovat své zaměstnance? Poslechněte si z našeho audioarchivu záznam celého pořadu 13+ a dozvíte se víc.

foto: pixabay.com

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony