R. Záruba: Olympijský turnaj bez hráčů NHL dává šance Rusku, čeští hokejisté mohou uspět

R. Záruba: Olympijský turnaj bez hráčů NHL dává šance Rusku, čeští hokejisté mohou uspět
14. ledna 2022 13+ Autor: Filip Breindl

O nominaci českého hokejového týmu na olympijské hry v Pekingu jsme v 13+ hovořili s šéfkomentátorem ČT Sport Robertem Zárubou.

Nominace 24 hráčů je prezentovaná jako předběžná a trenér národního týmu Filip Pešán s manažerem Petrem Nedvědem nevyloučili, že se do týmu nakonec dostanou třeba Filip Chlapík nebo Milan Gulaš. Jak tedy vnímat navržená jména? "Mně se asi nejblíž pravdě zná výrok mluvčího Českého svazu ledního hokeje Zdeňka Zikmunda, který zazněl neformálně po tiskové konferenci, že kdyby měl zítra ten tým odletět na olympijské hry do Pekingu, vypadal by právě takto. Myslím, že to je nejpřesnější charakteristika nominace, která se ještě může měnit," uvedl Robert Záruba. Poukázal na skutečnost, že během vlastní tiskové konference nejprve zaznělo, že jde o konečnou nominaci, při odpovědích na dílčí dotazy ale Pešán s Nedvědem připustili změny. 

Česká reprezentace nezažívá výsledkově vydařenou sezónu, na přípravných turnajích tým nestačil na obvyklé soupeře ze Švédska, Finska a Ruska. V nominaci je tak nejspíš i kvůli tomu méně hráčů, kteří na těchto akcích Česko reprezentovali, naopak se tam objevují hokejisté, kteří národním týmem v této sezóně neprošli, ačkoli to původně trenér zmiňoval jako podmínku pro účast na olympiádě pro hráče působící v Evropě. "Ta podmínka byla úplně touto nominací rozmetána. Myslím, že příště budou v tomto trenéři opatrnější, protože to nepůsobí dobře. Hráči, kteří to beze zbytku splnili, jsou nakonec pouze dva, takže to byl naprosto nereálný odhad situace a také to způsobuje určité napětí při stavbě konečné podoby mužstva," poznamenal k tomu sportovní komentátor.

Skutečnost, že na olympiádu nepřijedou hráči zámořské NHL, podle Roberta Záruby nahrává zejména Rusku, "protože v KHL (Kontinentální hokejové lize) mají hráče, kteří jsou na úrovni NHL. To se úplně o většině ostatních zemí říci nedá – Švédové, Finové mají to nejlepší za mořem a když vezmu solitérní hvězdy, totéž platí o Německu, Lotyšsku a dalších účastnících turnaje," řekl k turnaji, kde účastníci nebudou mít své nejlepší hráče. Rusko zvítězilo na minulých hrách v jihokorejském Pchjongčchangu v roce 2018, kde rovněž chyběli hokejisté z NHL. Senzační výkon Německa, které na této olympiádě sahalo po zlatých medailích, je ale příkladem toho, jak lze uspět navzdory prognózám, připomněl Robert Záruba. Jak může turnaj bez zámořských hráčů svědčit naší reprezentaci? "Českému týmu to může prospět, protože ten evropský výběr není papírově špatný. Zároveň je třeba připomenout, že se v Pekingu hrát na úzkém kluzišti, což je okolnost jiná, než bylo v Pchjončchangu. Málokterá soutěž se v Evropě hraje na takových kluzištích. Může to být významný faktor, který ještě srovná kvalitativní rozdíly mezi účastníky."

Je správně nastavena komunikace v české reprezentaci mezi trenéry a hráči? Má navrátilec do české reprezentace Roman Červenka předpoklady pro lídra týmu? Jaký prostor dostanou v olympijském vysílání České televize naše hokejistky, které se poprvé v historii na hry kvalifikovaly? Poslechněte si celý rozhovor s Robertem Zárubou v audioarchivu a podcastových aplikacích.