R. Bejbl: Euro s 24 účastníky tříští kvalitu, Česko stále patří k širší špičce

R. Bejbl: Euro s 24 účastníky tříští kvalitu, Česko stále patří k širší špičce
14. června 2021 13+ Autor: Filip Breindl

"Když to v předešlých dvou zápasech dopadlo lépe pro Skoty, věřím, že dnes budeme mít trochu víc sportovního štěstí my a o branku vyhrajeme," prozradil v relaci 13+ svůj tip k úvodnímu zápasu české fotbalové reprezentace na evropském šampionátu Radek Bejbl, vicemistr Evropy z roku 1996. Hovořili jsme s ním nejen o české pozici ve fotbalové Evropě.

Podle Radka Bejbla současná reprezentace patří do širší kontinentální špičky a nejspíš by si účast na mistrovství zajistila i v případě, že by se šampionát hrál v původním formátu nejlepších 16 týmů, které prošly kvalifikací. Rozšíření na 24 účastníků – model, v němž se hrál i minulý šampionát v roce 2016 – internacionál kritizuje: "Myslím, že je to zbytečné roztříštění kvality. Na závěrečném turnaji by měla být vidět hlavně herní kvalita a už úvodní zápasy šampionátu ukázaly, že herní způsoby některých týmů za touto úrovní zaostávají," uvedl Bejbl s tím, že chápe důvody, zejména sponzorské zájmy, které vedly k tomu, že zápasy šampionátu se hrají v řadě zemích namísto obvyklého formátu s jedním či dvěma pořádajícími státy. 

V rozhovoru se vyjádřil i k dění na funkcionářské scéně českého fotbalu, kde se na začátku června měnilo vedení Fotbalové asociace ČR. Podle něj například skutečnost, že málo českých funkcionářů působí v evropské federaci UEFA, "vypovídá o tom, kteří lidé se tu snažili fotbal vést a jakým způsobem ho vedli. Je dobře, že v poslední době došlo k změnách a pevně věřím, že asociace pod vedením Petra Fouska bude daleko lepší a průhlednější organizace než doposud," poznamenal Radek Bejbl. "Hráče především formuje a rozvíjí trenérské prostředí. Samozřejmě i ostatní aspekty v tom prostředí – funkcionáři, diváci, sponzoři, rodiče – jsou důležité, ale největší dopad na výchovu hráčů mají trenéři. Co se týká úrovně hry a kvality našich hráčů do budoucna, to půjde ruku v ruce s tím, jakou úroveň bude mít naše trenérská základna," dodal bývalý trenér mládežnických reprezentačních výběrů.

Radka Bejbla jsme oslovili v den 25. výročí jeho prvního gólu za národní tým, kterým 14. června 1996 v Liverpoolu rozhodl o vítězství České republiky nad Itálií 2:1. Jak tato výhra pomohla k nastavení mužstva, které na šampionátu v Anglii hrálo finále? A jak by se současný český tým měl postavit k nefotbalovým skutečnostem kolem zápasu ve Skotsku, které navazují na březnové pohárové utkání pražské Slavie s Glasgow Rangers? Rozhovor s bývalým slávistickým záložníkem, který dále působil třeba v Atléticu Madrid či Rapidu Vídeň a za Česko odehrál 56 zápasů, uslyšíte v závěru pondělní relace 13+.

foto: Pixabay.com

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony