Princ Philip byl barvitá osobnost hodná obdivu, říká odbornice na britskou královskou rodinu

Princ Philip byl barvitá osobnost hodná obdivu, říká odbornice na britskou královskou rodinu
13. dubna 2021 13+, Události Autor: Eva Svobodová

V pátek zemřel ve věku nedožitých sta let vévoda z Edinburghu princ Philip, manžel britské královny Alžběty II. Přestože stál po celý svůj život do značné míry ve stínu své ženy, jeho úmrtí vyvolalo veliký zájem světové veřejnosti. O jeho osobnosti, roli, kterou v britské královské rodině měl, i o postavení samotné monarchie ve Spojeném království jsme v relaci 13+ hovořili se zástupkyní šéfredaktora časopisu Forbes Irenou Cápovou.

Umenšovat roli prince Philipa jen na manžela královny by bylo velice málo. Byl významným modernizátorem britské královské rodiny. Také královnu emancipoval. Umožňoval jí některá rozhodnutí z dnešního pohledu dotáhnout. Byl velmi dobrý lídr a Alžběta s ním měla pouto tak silné i proto, že spolu rozebírali všechny její pracovní záležitosti. Byl jí oporou ve všech smyslech toho slova,“ charakterizovala jej Cápová.

Zdůraznila také jeho výrazné sportovní nadání: „Říkalo se, že kdyby býval začal sportovat na nejvyšší úrovni, mohl dosáhnout vynikajících výsledků. Cokoliv vzal do ruky, to se mu ve sportu dařilo. Byl jachtař i dálkový plavec, hrál míčové sporty, rybařil i výborně létal.“ Ve schopnosti pilotovat spočívala i Philipova vazba na Československo. Podle Cápové velmi obdivoval české válečné letce u RAF, v roce 1996 se také zúčastnil odhalení jejich pomníku v Praze při své návštěvě České republiky. Neobyčejně široké bylo také jeho vzdělání. Proto se stal patronem britské Ceny vévody z Edinburghu pro talentované mladé lidi. Výraznou stránkou princovy osobnosti pak byl také jeho osobní šarm, bonmoty a „hlášky“, které podle Cápové „ne každý vždy pochopil“.

Nedomnívá se nicméně, že by jeho smrtí hrozil zánik britské monarchie: „Měl odkaz, který po něm zůstává i v tom, že spolu s panovnicí představuje kontinuitu, tradici, disciplínu, něco, co v dnešním rozháraném světě technologií chybí a k čemu se Britové upínají.“

Jak princ Philip vnímal odchod svého vnuka prince Harryho z královské rodiny? Co ve svém stáří znamenal pro nejmladší generaci britské královské rodiny? I to si můžete poslechnout v rozhovoru se znalkyní současné britské monarchie Irenou Cápovou v našem audioarchivu.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony