Přibyl o přistání sondy Perseverance na Marsu: Teď to musí zvládnout sama

Přibyl o přistání sondy Perseverance na Marsu: Teď to musí zvládnout sama
18. února 2021 13+ Autor: Ondřej Havlíček

Dnes před dvaadvacátou hodinou středoevropského času by měla na povrch Marsu dosednout sonda Perseverance. Jeden z klíčových okamžiků lidského objevování vesmíru, jeho možné komplikace a také naděje, které celá mise přináší nejen odborné společnosti, jsme probrali s popularizátorem kosmonautiky Tomášem Přibylem.

„Sonda to teď musí zvládnout sama, je to na ní,“ vystihl hned na začátku rozhovor Přibyl a připomenul, že přistání proběhne bez řízení ze Země a popsal také důležitost celé akce. „Přistání bude přelomové, v žádném případě se nejedná o rutinní záležitost. Každé přistání na cizím kosmickém tělese je velikou novinkou.“

Podle Přibyla je celé přistání „velmi komplikovaná choreografie.“ Sonda nejprve čtyři minuty bude brzdit tzv. tepelným štítem, následně využije padák a pomocí palubních kamer vybere správné místo k přistání. Závěrem dojde k odhození padáku a na Mars bude klesat šestikolový robot a zpomalovat pomocí plošiny s osmi přistávacími motory. Úplně nakonec plošina spustí robota pomocí šesti nylonových lan.

Co všechno bude v kráteru s názvem Jezero sonda Perseverance hledat? Za jak dlouho výsledky jejího pátrání doputují na zem? Poslouchejte celý záznam dnešního pořadu 13+ v našem audioarchivu a dozvíte se více.

Foto: archiv