Prezident školské asociace: Domnívám se, že děti se 1. března do škol nevrátí

Prezident školské asociace: Domnívám se, že děti se 1. března do škol nevrátí

Pořad v souvislostech


Návrat dětí do škol
Budeme vysílat

13+
13+
13+
Vysílali jsme


Viroložka a právník o řešení zhoršené epidemické situace, pohled na koaliční krizi na Slovensku

Reakce na nepříznivou epidemickou situaci

O iniciativě Čtyřicet dní pro zdraví lidí i ekonomiky
Audioarchiv
23. února 2021 13+, Události Autor: Eva Svobodová

Vláda nadále počítá s plánem návratu školáků k prezenční výuce počínaje 1. březnem, podmínkou je ovšem distribuce antigenních testů a platnost pandemického zákona. Po včerejším jednání vlády to oznámil ministr zdravotnictví Jan Blatný. Co na to říkají školy? Na to jsme se v relaci 13+ zeptali prezidenta Asociace ředitelů základních škol Michala Černého.

Černý, který je zároveň ředitelem Masarykovy základní školy v Praze-Klánovicích, je k datu avizovanému vládou spíše skeptický. „Postupný návrat od 1. března neznamená, že se děti opravdu prvního začnou vracet. Znamená to, že od prvního se mohou začít vracet, aspoň já to tak chápu,“ uvedl. Osobně si myslí, že k domu dojde zhruba o týden později. Ministerstvo zdravotnictví k návratu žáků vydalo manuál, o jehož konkrétní podobě se školskými asociacemi komunikuje, podle Černého se k němu mohou vyjadřovat. Ohledně přibližného obsahu toho, co se v něm po školách požaduje, řekl:Je potřeba vyhradit prostory pro testování, buď ve škole nebo před ní. Děti, kterých se to bude týkat, se na tom místě budou ve skupinách shromažďovat, rozdají se jim samotesty, ony si je pod naším dohledem samy provedou. Po zhruba deseti minutách se ukáže výsledek, děti s negativním budou pokračovat do učebny a s pozitivním do izolace nebo domů k rodičům."

Prezident Asociace ředitelů základních škol také upřesnil, že při standardní školní docházce se zatím počítá s dvěma testy týdně. Zdůraznil také, že pravidelné testy budou povinné nejen pro žáky, ale i všechny pracovníky škol. Ti budou podle něj také vybaveni respirátory. „Ochranné prostředky pro učitele už delší dobu žádáme a mohu potvrdit, že od prvního března budou moci být pedagogové i další pracovníci škol očkováni. Jak to bude přesně probíhat, zatím není řečeno, ale je potvrzené, že jsme teď přednostní skupina,“ řekl. Spolupráci s ministerstvem školství hodnotí kladně, dle jeho slov jim resort „vychází vstříc“.

foto: archiv

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony