Prezident lékařské komory M. Kubek: Nepotřebujeme potlesk, stačila by nám elementární slušnost

Prezident Lékařské komory M. Kubek: Nepotřebujeme potlesk, stačila by nám elementární slušnost
3. prosince 2021 13+ Autor: Jana Kuklová

Hostem pátečního pořadu 13+ byl prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. Hovořili jsme s ním o narůstajícím množství útoků na lékaře ze strany podrážděných pacientů či odpůrců očkování proti covidu a protikoronavirových opatření.

Hned v úvodu Milan Kubek vyjádřil své rozčarování z této situace a připomněl, že před rokem lidé zdravotníkům tleskali a nyní je obviňují, jako kdyby oni mohli za koronavirovou pandemii: “Nepotřebujeme, aby nám lidé tleskali. Stačila by nám elementární slušnost. Je ale naprostá ubohost, když nám někdo kvůli naší práci vyhrožuje. Od urážek na internetu se bohužel nyní tyto útoky dostávají až do reálné roviny, jako je například pronásledování nebo vykřikování urážek pod okny. Někteří z útočníků si to dokonce i natáčejí."

Prezident ČLK ve vysílání Proglasu také uvedl, že mezi zdravotníky klesá míra nadšení a ochota pro sebeobětování, protože už nyní je jasné, že pro ně i letošní Vánoce budou velmi náročné. Podle Milana Kubka za tuto situaci mohou jak lidé, kteří nedodržují protikoronavirová pravidla a nenechali se naočkovat, tak i politici, kteří za včas nepřijali nutná opatření.

Zároveň Milan Kubek uvedl, že v současné situaci více než uznání a potlesk lékaři potřebují od společnosti pomoc: “Absolutní priorita je, aby každý, kdo má nárok, teď vyrazil na třetí dávku očkování. Imunita se díky ní posílí během pěti až sedmi dnů. Také by nám lidé pomohli tím, kdyby si sami dobrovolně uložili osobní lockdown, když pro jeho vyhlášení nemají politici odvahu.”

Celý rozhovor s prezidentem ČLK Milanem Kubkem je možné si poslechnout v audioarchívu Radia Proglas.