Prezident České lékařské komory: Musíme zatáhnout za záchranou brzdu, jinak budeme jen přežívat

Prezident České lékařské komory: Musíme zatáhnout za záchranou brzdu, jinak budeme jen přežívat
9. listopadu 2020 13+ Autor: Jana Kuklová

O opatřeních zpomalujících šíření koronaviru v Česku, ale i na úrovni celé Evropské unie jsme hovořili v dnešní zpravodajské relaci 13+. Našimi hosty byl prezident České lékařské komory Milan Kubek a také ředitel konzulárního odboru Ministerstva zahraničních věcí Pavel Pitel.

Na konci minulého týdne vyzvala Česká lékařská komora vládu k dalšímu zpřísnění opatření přijatých kvůli covidu-19. Současná omezení podle ní sice vedla k zabrzdění zhoršování situace, nadále ale zůstává vysoký počet úmrtí a nákaza také stále zasahuje jak seniory, tak zdravotníky. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka opatření zavedená ještě za ministra zdravotnictví Romana Prymuly uklidňila situaci tak, že v aktuální chvíli nehrozí přetížení zdravotnického systému, jak to předpovídaly matematické modely z poloviny října. “Nyní si ale musíme položit otázku, jak dlouho takto zvládneme přežívat. Děti nechodí do školy; sta tisíce lidí nemohou chodit do práce; řada lidí neví, z čeho bude žít a světlo na konci tunelu stále nevidíme. V současnosti se totiž nacházíme ve stavu, kdy nám počty nakažených už nerostou, ale zároveň méně testujeme a pořád zůstává přibližně 30 % ze všech provedených testů pozitivních. Situace tak není dobrá. A to i z pohledu zdravotníků. Nemocnice fungují v nouzovém režimu. Musely se odložit všechny plánované zákroky. A to má samozřejmě negativní dopad na zdraví populace. Obávám se proto toho, aby politici nepodlehli tlaku veřejnosti ohledně rozvolňování a nestalo se to, že si užijeme Vánoce, ale po Novém roce na to doplatíme,” objasnil současnou situaci ohledně šíření koronaviru Milan Kubek.

Prezident České lékařské komory se proto domnívá, že je nutné zatáhnout za pomyslnou záchrannou brzdu a následovat takzvanou izraelskou cestu. “Myslím, že drtivá část společnosti pandemii bere vážně a pravidla dodržuje. Pořád ale lidé musejí chodit do práce. Vláda odmítá převzít zodpovědnost a uzavřít všechny provozy, které jsou zbytné. V Izraeli platila velmi přísná pravidla, kdy byly uzavřené i mateřské školky; lidé se nesměli od domu vzdalovat na více než kilometr, uzavřel se veškerý průmysl kromě toho nejnutnějšího. Od tohoto stavu jsme v Česku pořád ještě hodně daleko,” uvedl v relaci 13+ Milan Kubek a poukázal také na paradox, že na jaře, kdy byla epidemická situace v Česku výrazně lepší, platila tvrdší opatření než nyní.

Preventivními opatřeními zabraňujícími šíření koronaviru se zabývá i Evropská unie. Od tohoto týdne začíná nově platit sjednocený semafor, který upravuje pravidla pro cestování mezi jednotlivými evropskými zeměmi. Většina států je na této cestovatelské mapě nyní zařazena do nejrizikovějšího červeného stupně. “Každý čtvrtek bude Ministerstvo zahraničí na základě dat od Evropského střediska pro nemoci sestavovat seznam zemí s nízkým rizikem nákazy koronavirem. Do těchto zemí budou moci lidé cestovat bez omezení. Jen si musí zjistit, zda daná země neklade nějaké podmínky pro cestující z České republiky. V současné době, kdy je Česko na mapě vyznačené červenou barvou, požaduje po přijíždějících z Česka povinnost testování nebo karantény většina států,” popsal pro Radio Proglas ředitel konzulárního odboru Ministerstva zahraničních věcí Pavel Pitel. Zároveň také zdůraznil, že žádná z evropských zemí si nepřeje, aby se zopakovala situace z jarních měsíců, kdy se pro cestující hranice neprodyšně uzavřely.

 

NyníMyšlenka na den
Píseň: Příběhy (2021); Interpret: Šťastný Milan; Album: Šťastný Milan: Za městem
05:30Písně
05:45Radio Vatikán
06:00Dnešní evangelium
06:05Ranní chvály
06:20Duchovní slovo
06:25Ranní magazín

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony