Premonstrát M. Drábek: Je těžké přijmout, že i v utlačované církvi docházelo k zneužívání

Premonstrát M. Drábek: Je těžké přijmout, že i v utlačované církvi docházelo k zneužívání
21. září 2021 13+ Autor: Jana Kuklová

Hostem úterního pořadu 13+ byl premonstrátský kněz Marek Drábek, který se angažuje v pomoci obětem zneužívání a v těchto dnech se účastní mezinárodní konference o ochraně dětí před zneužíváním v církvi.

Ta se koná z iniciativy Papežské komise pro ochranu nezletilých ve Varšavě. Zástupci Svatého stolce a církví střední a východní Evropy se na ní věnují reakci církve na krizi sexuálního zneužívání v tomto evropském regionu a také se zabývají prevencí těchto činů.

Podle slov Marka Drábka se na konferenci ukazuje, že každá země střední a východní Evropy se nachází v trochu odlišné situaci: “Jsou zde země, kde mají případů zneužívání poměrně hodně a zároveň také mají dobře vypracovaný systém, jak tyto situace řešit. A potom zde jsou státy, jejichž zástupci říkají, že o ničem neví, protože zatím nikdo žádné zneužívání nenahlásil. Důvody mohou být různé.” Premonstrát Drábek v této souvislosti také upozornil na varování, které na konferenci často zaznívá: “Často nám zde říkají, že pokud se například přes zřízené kontaktní centrum oběti samy nehlásí, tak to spíše naznačuje nedůvěryhodnost systému než to, že by v dané zemi neexistovaly oběti zneužívání. Proto nám zde kladou na srdce, že v takové situaci musíme přemýšlet o tom, jak systém vylepšit, než se domnívat, že se nás problematika zneužívání netýká.”

Premonstrátský kněz Marek Drábek se také domnívá, že na přijímání a řešení případů marek_drabek_CaV_lucie_hornikova zneužívání v církvi má vliv také odlišný historický kontext, kterým východní a střední Evropa prošla v 20. století: “Ukazuje se, že je náročné zpracovat to, že ačkoliv byla církev tehdejším režimem utlačována a pronásledována, byli v ní lidé, kteří se dopouštěli zneužívání a tím také utlačovali a ničili životy druhých.”

Celý rozhovor s premonstrátem Markem Drábkem je možné si poslechnout v audioarchivu Radia Proglas.