Premonstrát Drábek: Mnichovská zpráva o zneužívání je výzvou, jak se poučit z minulosti

Premonstrát Drábek: Mnichovská zpráva o zneužívání je výzvou, jak se poučit z minulosti
21. ledna 2022 13+ Autor: Jana Kuklová

Hostem pátečního pořadu 13+ byl premonstrát Marek Drábek, který se angažuje v pomoci obětem zneužívání. Hovořili jsme s ním o včera publikované zprávě, která dokumentuje přibližně 500 případů zneužívání v německé arcidiecézi Mnichov-Freising v uplynulých desetiletích.

Tato analýza, jejíž vznik samotná arcidiecéze iniciovala, podle Drábka ukazuje právě probíhající trend, kdy se znovu zkoumá, jak církev kauzy zneužití zvládala dokumentovat. Jedná se podle něj také o výzvu, jak se z minulosti poučit o tom, co bylo špatně.

Uveřejněná zpráva hovoří o pochybeních kardinála Josefa Ratzingera, pozdějšího papeže Benedikta XVI., a dalších mnichovských arcibiskupů. Jednat se v jejich případě mělo o nečinnost vůči pachatelům z řad kněží, o jejichž chování církev věděla. Emeritní papež ale tato obvinění odmítá. “Pokud Benedikt XVI. o ničem nevěděl, tak by stálo za to se podívat na tehdejší procesy a zjistit, jak je možné, že o tom nevěděl. To je důležité proto, aby se v budoucnu nestalo, že zase někdo o něčem nebude vědět. Zde se ukazuje, jak důležitá je transparentnost, aby jednotlivé procesy byly pod kontrolou a aby se moc nekoncentrovala v rukou jednoho člověka,” vysvětlil ve vysílání Proglasu Marek Drábek. 

V závěru rozhovoru potom premonstrát Marek Drábek uvedl, že i pro českou církev by bylo užitečné mít nezávislou komisi, která by se případům zneužití věnovala. “Nevím ale, jestli na tento krok už dozrál čas. V zemích, kde se toto řeší, byla církev mnohem více otevřená a dařilo se jí sbírat materiály, což jsou kroky, které před námi ještě leží. Pro oběti je nyní často těžké o zneužití hovořit. Česká společnost jim totiž ne vždycky naslouchá a věří,” uzavírá Marek Drábek.

Celý rozhovor je možné si poslechnout v audioarchivu Radia Proglas nebo v podcastových aplikacích.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony