Právnička k Turówu: Není jasné, co Česko s Polskem domlouvá a jak se zabrání vzniku dalších škod

Právnička k Turówu: Není jasné, co Česko s Polskem domlouvá a jak se zabrání vzniku dalších škod

Pořad v souvislostech


Summit Biden-Putin a polsko-česká jednání o dole Turów
Budeme vysílat

13+
13+
13+
Vysílali jsme


Neblahý osud Lukašenkových odpůrců a festival amatérského divadla Jiráskův Hronov

Spory o post šéfa BIS

13+
Audioarchiv
17. června 2021 13+ Autor: Ondřej Havlíček

V polském příhraničním dole Turów se těží i přes zákaz Soudního dvora EU. Eskalující spor se dnes pokusili na dopoledním jednání uklidnit český ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) a jeho polský protějšek Michal Kortyka. Společně prý směřují k dohodě, která povede ke stažení české žaloby. Co bude obsahem dohody, ale oba státy tají.

Už několik let se vyvíjí spor mezi Českou republikou a Polskem ohledně hnědouhelného dolu Turów. Ten leží jen několik kilometrů za česko-polskými hranicemi a podle obyvatel příhraničních českých obcí i českého Ministerstva životního prostředí ohrožuje například zásoby podzemní vody. Polská strana má v plánu těžit v dole až do roku 2044, vytěžené uhlí totiž zásobuje především nedalekou elektrárnu a těžba tak má výrazný dopad na polskou energetiku. Spor vyeskaloval letos v únoru, kdy Česká republika podala na Polsko žalobu k Soudnímu dvoru Evropské unie, který na konci května v předběžném opatření přikázal zastavit v dole těžbu. Polský premiér Mateusz Morawiecki ale takový postup jednoznačně odmítl a důlní činnost běží dál. Na dnešním dopoledním jednání v Praze se oba státy shodly, že chtějí vyjednat dohodu.

Situaci se dlouhodobě věnuje také právní organizace Frank Bold, ta dnes spolu se Sousedským spolkem Uhelná vydala sedm požadavků na dohodu mezi Českem a Polskem. Petra Urbanová, právnička ze společnosti Frank Bold, Proglasu potvrdila, že jádrem sporu jsou dopady těžby na životní prostředí: „Okolní obce si řadu let stěžovaly na bleskové záplavy, pokles hladin (podzemních vod, pozn. red.). Z polské strany to nebylo dostatečně reflektováno a bohužel ani česká reprezentace dlouhodobě Polsku tyto dopady nevytýkala.“

Podle Urbanové nelze v dnešním jednání vládních zástupců vidět výrazný posun, stále totiž není jasné, co bude obsahem česko-polské dohody. Už v průběhu tiskové konference bylo z české i polské strany deklarováno, že podmínky nebudou zveřejněny, dokud dohoda nebude finální. To je netransparentní přístup, který dlouhodobě kritizujeme,“ řekla Proglasu Urbanová a dodala: „Ještě větší problém je, že nebylo zmíněno, jakým způsobem se zajistí, že další škody na českém území nebudou vznikat.“

Jak tedy zabránit vznikání dalších škod? A co by mělo být obsahem česko-polské dohody? I to se dozvíte při poslechu dnešního pořadu 13+, v jehož první části probíráme také ženevský summit ruského a amerického prezidenta.

foto: pixabay.com

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony