Potřebujeme dál pandemický zákon? Diskuze poslanců Jakuba Michálka (Piráti) a Patrika Nachera (ANO)

Potřebujeme dál pandemický zákon? Diskuze poslanců Jakuba Michálka (Piráti) a Patrika Nachera (ANO)
28. ledna 2022 13+ Autor: Ondřej Havlíček

V úterý 1. února by měli poslanci projednat návrh novely pandemického zákona, který Sněmovně předložila vláda. Návrh se ale nelíbí opozici nebo některým právníkům, poslancům také chodí stovky mailu od odpůrců z řad veřejnosti. Má smysl pandemickému zákonu prodlužovat účinnost?

„Dosud jsme z pandemického zákona velmi těžili. Kdybychom ho neměli, museli bychom lidem brát svobodu volně se pohybovat, museli bychom vyhlašovat lockdowny. Démonizovat pandemický zákon není podle mě na místě,“ říká předseda pirátského poslaneckého klubu Michálek. Za renonc označuje vypuštění konce účinnosti zákona, které kritizovala opozice nebo třeba ústavní právník Jan Wintr. Koalice na kritiku reagovala pozměňovacím návrhem, který konec účinnosti stanovuje na závěr kalendářního roku. Michálek v souvislosti s tím odmítá, že by návrh, který neprošel kontrolou Legislativní rady vlády, obsahoval další podobné chyby.

To, že přijímání novely pandemického zákona neprobíhá ve standardním legislativním procesu, tedy že návrh neprošel připomínkováním Legislativní rady vlády a jednat se o něm má ve stavu legislativní nouze, kritizuje místopředseda poslaneckého klubu hnutí ANO Patrik Nacher. Ten také říká, že aktuální situace je výrazně odlišná od února 2021, kdy byl pandemický zákon přijat. „Prodlužovat a zpřísňovat tento systém nedává smysl ani nemá logiku. Pokud by se něco významně změnilo, zhoršilo, má vláda v ruce instrument nouzového stavu.“

Proč hnutí ANO nyní kritizuje prodloužení účinnosti pandemického zákona, když její ministr Adam Vojtěch ještě v prosinci podobný krok také chystal? A jak se vypořádává vládní koalice s kritikou některých právníků, že část ustanovení z připravované novely by mohla být protiústavní a v budoucnu lehce napadnutelná u Ústavního soudu?

Poslouchejte celý záznam dnešního vydání pořadu 13+ v našem audioarchivu nebo v podcastových aplikacích.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony