Posun v uznání střetu zájmů Andreje Babiše

Posun v uznání střetu zájmů Andreje Babiše
9. června 2021 13+ Autor: Hanka Svanovská

Hostem středeční relace 13+ byl Milan Eibl, vedoucí analytik organizace Transparency international. Probírali jsme rezoluci Evropského parlamentu ohledně střetu zájmů Andreje Babiše, o níž se bude hlasovat ve večerních hodinách.

Rezoluce navazuje na auditní zprávu Evropské komise, zveřejněnou v dubnu, podle které je Babiš nadále ve střetu zájmů, protože ovládá holding Agrofert, ačkoli ho vložil do svěřenských fondů, a nemá proto nárok na dotace ze strukturálních fondů Evropské unie. Milan Eibl v této souvislosti upozornil, že jde už o druhou nebo třetí rezoluci Evropského parlamentu, která vyjadřuje zneklidnění nad tím, jak je celá kauza řešena.

Nyní se ale nacházíme v situaci, kdy už i auditoři,  odborníci a úředníci v rámci Evropské komise potvrdili střet zájmů Andreje Babiše a sám Evropský parlament je zneklidněn tím, že nakonec celý střet zájmů skončí právě u této rezoluce, uvedl analytik. Rezoluce má ovšem hlavně politický charakter, z hlediska právního funguje spíše v rovině doporučení. Každopádně z ní vyplývá, že Česká republika neplní národní ani evropské právní normy, tudíž by k nám mohly přestat proudit dotace z Evropské unie. Jistou roli by v tom mohl sehrát i od letošního června zavedený institut evropského žalobce, jehož úlohu se Milan Eibl pokusil v pořadu stručně ozřejmit. Organizace Transparency International považuje v této souvislosti rovněž  za nepatřičnou intervenci firmy Agrofert směrem k europoslancům, která se snaží rezoluci zpochybnit.

Pokud Andrej Babiš prohraje podzimní volby do Poslanecké sněmovny, může se stát, že se "protrhnou stavidla", a i čeští úředníci začnou být odvážnější, říká Milan Eibl. Nicméně v profesním a objektivním principu státní správy by to žádný profesní ani objektivní rozdíl činit nemělo. Úředníci by se měli starat o veřejný zájem bez ohledu na to, kdo je jejich nadřízený. Pokud bude Česká republika schopna kauzu v dohledné době uzavřít, lze si podle něj ještě napravit pošramocenou pověst, kterou vůči ostatním členským státům Evropské unie kvůli postojům premiéra Andreje Babiše v záležitosti Agrofertu máme.

Samozřejmě, v podobném kontextu se skloňuje také jméno bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho, u něhož vznikla srovnatelná koncetrace mediální a ekonomické moci. Nicméně pravidla se dále konkretizují právě kvůli případu Andrej Babiš. Najednou se totiž zjistilo, že pokud se jedná o vlivného politika, tak na půdě Evropské unie chybí efektivní řešení. A pokud se navíc členský stát za takového svého politika postaví a vykonává zdržovací taktiku, tak se o tom sice zapáleně diskutuje, ale pokud se koukneme na skutečné výsledky, tak žádné faktické řešení problémů dosud nenastalo, uzavírá Milan Eibl,vrchni analytik organizace Transparency International, která se kauzou českého premiéra zabývá již od roku 2018.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony