Poslanec Veselý: Lukašenko zneužívá migranty, aby vyvolal sváry v EU

Poslanec Veselý: Lukašenko zneužívá migranty, aby vyvolal sváry v EU

Pořad v souvislostech


Aktuální covidová situace, migrace z Běloruska do Pobaltí
Budeme vysílat

Tip týdne
Tip týdne
Tip týdne
Vysílali jsme


Tajemné brněnské podzemí?

Osmdesátiny doktorky Marie Svatošové

Montessori a výchova dětí
Audioarchiv
13. července 2021 13+ Autor: Filip Breindl

O problematice Běloruskem organizovaného pohybu migrantů přes hranice Evropské unie do Pobaltí jsme v relaci 13+ hovořili s předsedou sněmovního zahraničního výboru Ondřejem Veselým (ČSSD). Stejně jako předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (nez.) a představitelé dalších parlamentů evropských zemí se připojil k výzvě ke společnému postupu EU a NATO.

Litevská pohraniční stráž evidovala na hranici z Běloruska za prvních dvanáct červencových dnů přes tisíc nelegálních přechodů, další vedly do Lotyšska. Litva zesiluje ostrahu hranice s pomocí evropské agentury Frontex, která do pobaltské země posílá své příslušníky i techniku. "Ta záležitost má dvě roviny. Zjevně dochází k nelidskému zacházení s migranty, protože ti jsou opravdu cíleně dováženi do Běloruska proto, aby byli vysazeni na hranicích a šoupáni směrem k Litvě. Druhou rovinou je, že cílem toho jednání je zcela zjevně vyvolat sváry uvnitř Evropské unie a destabilizovat situaci v Litvě. Jsem přesvědčen, že je tu nutný společný postup EU, abychom takovému jednání zabránili," uvedl Ondřej Veselý, který se domnívá, že by Česko mělo podpořit společný postup unijních států, pokud jde o posílení ochrany pobaltsko-běloruských hranic, tlak na režim Alexandra Lukašenka, případně směrem k zákazu letů, jimiž Bělorusko migranty přiváží, a aktivitu ve výchozích státech. "Ačkoli Irák je nestabilní, stálo by za pokus jednat s iráckou vládou, která určitě poté, co se rozkmotřila se Spojenými státy, bude mít tendenci dobře komunikovat s EU. Daleko složitějším krokem, kolem kterého všichni chodí jako kolem horkého bramboru, je evidentní podpora či úloha Turecka. Turecko je členem NATO, takže tam bychom měli jako evropští partneři směřovat své požadavky," zmínil předseda sněmovního zahraničního výboru s tím, že migranti, kteří už jsou v Litvě či Lotyšsku, by měli projít standardní procedurou, pokud požádají o azyl.

Současná situace podle Ondřeje Veselého snese srovnání s loňským nátlakem tureckého prezidenta Recepa Erdogana vůči Řecku, s tím rozdílem, že Alexandr Lukašenko nechává migranty přivážet do Běloruska. "O to je to horší, ale postup je podobný a v tom se vidí role Turecka, že tam k nějaké dohodě či konzultaci nejspíš došlo," dodal poslanec Veselý. Co mohou samotné evropské státy udělat pro to, aby zahraniční politici neviděli v podobně řízené migraci slabé místo EU? "Ve všech státech Evropské unie, nejen v České republice, nejen v nových státech EU, ale i původních zemích, vzrostla nacionalistická scéna, která velmi snadno využívá migrační krize, aby posilovala. Myslím, že je to i Lukašenkův cíl, aby posílil nacionalisty, kteří se netají tím, že jsou méně příkří k zemím jako Bělorusko a Rusko. To, co se dělat dá a na čem je větší shoda, hodně zapracovat na vnější ochraně hranic EU. Ve chvíli, kdy státy jako Bělorusko nebo Turecko nebudou moci procedit migranty přes hranice, pak to prostě dělat nebudou, protože nebudou mít šanci a migranti zůstanou na jejich území," říká Ondřej Veselý se zmínkou evropské pohraniční agentury Frontex.

Celý rozhovor uslyšíte v druhé části relace 13+.

ilustrační foto: Pavel Šaněk, Radio Proglas