Poslanci schválili vyšší daňové zvýhodnění pro dárce

Poslanci schválili vyšší daňové zvýhodnění pro dárce
3. prosince 2020 13+ Autor: Jana Kuklová

V relaci 13+ jsme hovořili s prezidentem Asociace veřejně prospěšných organizací České republiky Markem Šedivým o novele, která má jednotlivcům i firmám přispívajícím na dobročinné účely přinést vyšší daňové zvýhodnění, a to pro letošní i příští rok. 

Podle předkladatele Jana Bauera z ODS má toto opatření pomoci vyrovnat pokles příjmů neziskového sektoru a podnítit dárce, aby i v obtížné ekonomické situaci způsobené pandemií koronaviru nadále poskytovali peníze. Novelu ve sněmovně podpořili všichni přítomní poslanci napříč politickým spektrem. “Považujeme to za malý zázrak. Přiznávám, že já jsem se za to i modlil,” řekl ve vysílání Proglasu Marek Šedivý a dodal: “Kromě toho měla předloha velký ohlas mezi asociacemi z kultury, sportu i ze sociální oblasti. Poslanci si  proto pravděpodobně uvědomili, že je tento krok opravdu důležitý a podle toho také rozhodli.

I když poslanci novelu podpořili jednohlasně, vláda k ní před schvalováním vydala negativní stanovisko. To vychází z argumentace, že pokud mají dárci k dispozici kvůli krizi méně prostředků, zvýšení limitu daňové uznatelnosti nepovede k navýšení darů pro neziskové organizace. “I navzdory krizi zde jsou stále jednotlivci i firmy, kteří generují zisk. A právě oni budou moci využít toto snížení daňového základu. Že je o to zájem, potvrzují i naše informace z terénu. Zároveň ale nepůjde o masovou záležitost, takže není důvod se obávat nějakých dopadů na rozpočet. Ale i kdyby tento krok měl pomoci jedné nebo dvěma organizacím, tak to pořád stojí za to,” uvedl v relaci 13+ prezident Asociace veřejně prospěšných organizací České republiky Marek Šedivý.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony