Politolog Sekerák: Program vznikající koalice připomíná situaci, jak pejsek s kočičkou vařili dort

Politolog Sekerák: Program vznikající koalice mi připomíná situaci, jak pejsek s kočičkou vařili dor

Pořad v souvislostech


O končící pracovní povinnosti českých mediků a plánované volební koalici ODS, TOP 09 a KDU-ČSL
Budeme vysílat

13+
13+
13+
Vysílali jsme

Kandidatura Hany Lipovské za Volný blok do Poslanecké sněmovny

Novela zákona o pomoci v hmotné nouzi

Politická krize v Tunisku
Audioarchiv
10. prosince 2020 13+ Autor: Ondřej Havlíček

„Jdeme do toho SPOLU“ - tak zní heslo vznikající koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09 pro příští volby. Má šanci získat dost voličů pro vstup do vlády? V čem by se mohla další vyjednávání zkomplikovat? A kdo bude jejím rivalem? Téma jsme probrali s politologem Mariánem Sekerákem z Institutu pro křesťansko-demokratickou politiku.

„Byl jsem překvapen šíří slibů a myšlenek, které se objevily v ideových východiscích. Na první pohled jde vidět, že je to průnik tří subjektů. Tradiční programové priority všech tří stran jsou tam patrné,“ okomentoval hned na začátku rozhovoru vydaná ideová východiska vznikající koalice Sekerák a doplnil, že mu to přijde trochu jako „když pejsek s kočičkou vařili dort.“ Koalice ale i tak podle něj působí poměrně kompaktně, nevnímá v ní žádné antagonismy.

„Vznikající koalice si bude muset stanovit, pokud se tak zatím nestalo, určité rámce, limity, ale také volnost svých budoucích poslanců a poslankyň, kteří budou zvoleni do Poslanecké sněmovny. Zejména co se týká některých citlivých bodů a oblastí, které představují hlavní gró každého toho politického subjektu. Mám na mysli třeba hodnotové nebo kulturně etické otázky, kde bude nutné stanovit volnost při hlasování,“ přiblížil Sekerák svůj pohled na možné potíže v připravované spolupráci tří stran.

Jak Marián Sekerák vidí další vyjednávání stran a jejich možnou konkurenci v podobě připravovaného hnutí Lidé PRO? A má už představu, jak by mohly dopadnout parlamentní volby na podzim příštího roku? Poslechněte si záznam dnešního pořadu 13+ v našem audioarchivu a dozvíte se odpovědi nejen na tyto otázky.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony