Politolog: Pro celostátní ambice CDU vítězství v Sasku-Anhaltsku mnoho neznamená

Politolog: Pro celostátní ambice CDU vítězství v Sasku-Anhaltsku mnoho neznamená
7. června 2021 13+ Autor: Filip Breindl

Ačkoli podle některých prognóz měli křesťanští demokraté (CDU) v zemských volbách v německém Sasku-Anhaltsku vést vyrovnaný souboj s Alternativou pro Německo (AfD), nakonec nad touto protestní stranou jasně zvítězili a budou znovu sestavovat zemskou vládu. Nad výsledky a jejich možnými projevy v celostátní kampani před zářijovými volbami do spolkového sněmu jsme se zastavili s politologem Lukášem Novotným z Univerzity J.E. Purkyně v Ústí nad Labem.

"Bude to dané silou osobnosti současného premiéra Reinera Haseloffa, který se dokonce v mnoha ohledech vymezil vůči spolkové CDU. Je proto zajímavé, že spolková CDU chce z tohoto jeho úspěchu těžit před volbami do spolkového sněmu," poznamenal Lukáš Novotný k úspěchu Haseloffa, který v Magdeburku vedl koaliční vládu se sociální demokracií (SPD) a Zelenými. Výsledek podle politologa nelze brát jako znamení obratu klesající přízně německé veřejnosti vůči CDU končící kancléřky Angely Merkelové. Tento trend naznačily výsledky březnových zemských voleb v Bádensko-Württembersku a Porýní-Falci, kde tradičně dominující křesťanští demokraté nestačili na Zelené, resp. SPD. "To jsou poměrně velké spolkové země, zatímco Sasko-Anhaltsko je malé, navíc je to východ Německa, který, jak víme, se z hlediska chování voličů vyvíjí jinak. V mnoha ohledech ta lokální, zemská úroveň vypadá jinak než spolková. Klíčové jsou jiné spolkové země, ty větší," říká Lukáš Novotný s poukazem na problematické postavení CDU v průzkumech před spolkovými volbami v nejlidnatějším německém regionu Severního Porýní-Vestfálska, odkud pochází nový stranický předseda Armin Laschet.

Z pohledu Lukáše Novotného je pro výsledky voleb v Sasku-Anhaltsku zajímavý také úbytek voličské přízně vůči postkomunistické Levici (Die Linke), která oslabila ještě výrazněji než AfD. "CDU se skutečně podařilo v této spolkové zemi postavit tu kampaň tak, že řekla ´milý voliči, tady máš nás jako reprezentanta demokratického středu (pojem demokratische Mitte se tam velmi často skloňoval), nebo budete volit stranu, která je do značné míry jakousi ostudou Německa," uvedl politolog s tím, že uvnitř samotné AfD probíhá debata mezi zastánce umírněného kurzu a radikálního přístupu, s nímž tato strana na německou politickou scénu před několika lety vstoupila.

Staronový premiér Haseloff ohlásil, že s výjimkou Linke a AfD chce o koalici jednat se všemi stranami zastoupenými v zemském sněmu, tedy s SPD, Zelenými a liberální FDP. Dodal, že bude postupovat bez ohledu na možné rady "z Berlína", což lze podle Lukáše Novotného vnímat jako odmítnutí tlaku stranického ústředí, aby místní CDU oslabila Zelené. "Klidně bych si vsadil na to, že vláda v dosavadní sestavě (CDU, SPD, Zelení) může i pokračovat," uzavřel host dnešní relace 13+.

Celý rozhovor uslyšíte v záznamu pondělní relace 13+, Lukáš Novotný vystoupil v její druhé části.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony