Politolog: Prezident musí jmenovat vládu co nejdříve, vzhledem k nouzovému stavu je situace neúnosná

Politolog: Prezident musí jmenovat vládu co nejdříve, vzhledem k nouzovému stavu je situace neúnosná
26. listopadu 2021 13+ Autor: Eva Svobodová

Prezident Zeman má být po opětovné hospitalizaci kvůli nákaze koronavirem zítra opět propuštěn z nemocnice a v neděli na zámku v Lánech jmenovat předsedu ODS Petra Fialu premiérem. Teprve pak se postupně začne setkávat jednotlivými kandidáty na ministry. Programové prohlášení však nastupující kabinet vydal už před deseti dny, 16. listopadu, a od té doby je připravený převzít vládu. Na širší kontext tohoto dění jsme se v pořadu 13+ ptali politologa Lubomíra Kopečka z brněnské Masarykovy univerzity.

Podle Kopečka je problematická celková aktuální situace, kdy dosluhující vláda včera vyhlásila třicetidenní nouzový stav, ačkoliv je již v demisi. „Je zjevné, že vláda v demisi má omezený mandát dělat zásadní kroky a vyhlášení nouzového stavu samozřejmě zásadní krok je. Je proto pochybné, do jaké míry má taková vláda autoritu a schopnost jeho dodržování vynucovat,“ upozornil. 

Za šťastný nepovažuje ani veřejně probíhající spor mezi odstupující a budoucí vládou o tom, která protipandemická opatření jsou vhodná.  „Tato diskuze je jednak zbytečná a jednak velmi kompromitující z hlediska prosazování těchto opatření a jejich dodržování. Šlo by to celé zkrátit a vyřešit právě jmenováním vlády. Prezident nemá žádný důvod to blokovat. Působí to celé absurdně,“ hodnotí současný stav Kopeček.

Ani slíbené nedělní jmenování Petra Fialy premiérem nepřinese podle politologa skutečné řešení, dokud nebude mít kolem sebe svůj kabinet ministrů vzešlý z podzimních voleb. „Jsme v situaci, kdy nová vláda fakticky existuje, nicméně nemůže vykonávat funkci. Máme prezidenta, jehož onemocnění chápeme, ale jeho postup je zdržování ve chvíli, kdy je to vzhledem k situaci velmi nežádoucí. Navíc se hradní kancléř (Vratislav Mynář) včera vyjádřil, že prezident chce dva týdny vést rozhovory s budoucími ministry. Tím se vznik vlády odsouvá minimálně do poloviny prosince. To je vzhledem k vyhlášenému nouzovému stavu neúnosná situace,“ zdůraznil Kopeček.

Co říká politolog na Zemanovo chystané „veto“ ohledně jednoho z ministerských kandidátů? A je podle něj nyní na místě aktivovat 66. článek ústavy? Uslyšíte v celém rozhovoru s Lubomírem Kopečkem, který najdete v audioarchivu.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony