Politolog Pink: Trikolóra je skoro na konci. Byl to protestní podnik jednoho člověka

Politolog Pink: Trikolóra je skoro na konci. Byl to protestní podnik jednoho člověka

Pořad v souvislostech


Sčítání lidu a politické odchody posledních dní
Budeme vysílat

13+
13+
13+
Vysílali jsme

Kandidatura Hany Lipovské za Volný blok do Poslanecké sněmovny

Novela zákona o pomoci v hmotné nouzi

Politická krize v Tunisku
Audioarchiv
26. března 2021 13+ Autor: Ondřej Havlíček

Před více než týdnem ohlásil svůj odchod z ODS řeporyjský starosta Pavel Novotný, toto úterý na předsednický post a působení v politice rezignoval šéf Trikolóry Václav Klaus mladší, ve středu oznámil rozhodnutí nakonec nekandidovat v parlamentních volbách šéf vznikajícího hnutí Lidé PRO Mikuláš Minář. Co politické odchody výrazných postav české politické scény mohou znamenat pro vývoj voličských preferencí?

Politolog z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Michal Pink tvrdí, že odchod Václava Klause ml. z vedení Trikolory stranu nijak zásadně nepoznamená. „Hnutí Trikolóra poté, co vzniklo a získalo pozornost, nepatří k těm hnutím, která by měla nějakou osmi, deseti nebo dvanácti procentní podporu. Energie jednoho člověka do tak velkého projektu byla pravděpodobně vyčerpána, a proto se rozhodl dál nepokračovat.“

Podle Pinka Trikolóra neměla ani před odchodem Klause ml. šanci na volební úspěch: „Politické strany tohoto typu nemají šanci na dlouhodobou existenci. Byl to spíš protestní podnik jednoho člověka, který na základě toho, jak dopadl s ODS, se rozhodl jít svou vlastní cestou a velice rychle zjistil, že ta cesta nebude snadná a úspěšná. Dnes vidíme, že celá Trikolóra je skoro na konci.“

Brněnský politolog také hodnotí konec hnutí Lidé PRO, které se nakonec nebude v podzimních parlamentních volbách ucházet o podporu voličů. „Reálně a racionálně uvažující politik věděl už dřív, že nic takového (jako hnutí Lidé PRO, pozn. red.) nevznikne. Aby se spontánní protestní pouliční hnutí přetavilo v pevně fungující politickou stranu, která je schopná sestavit kandidátní listinu, to stojí strašně velké úsilí a málo komu se to podaří.

Jak podle Pinka zasáhne odchod Pavla Novotného Občanskou demokratickou stranu? A uvolní se odchodem hnutí Lidé PRO místo pro nový politický subjekt? Poslechněte si celý záznam dnešního vydání pořadu 13+ a dozvíte se více.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony