Politolog Mesežnikov: Slovenská koalice přes spory Matoviče se Sulíkem funguje

Politolog Mesežnikov: Slovenská koalice přes spory Matoviče se Sulíkem funguje
26. února 2021 13+ Autor: Filip Breindl

Spor o politickou odpovědnost za nepříznivou epidemickou situaci tento týden opět vyhrotil vztahy ve slovenské vládní koalici. Předseda strany Svoboda a solidarita (SaS) Richard Sulík, ministr hospodářství, vyzval k výměně ministra zdravotnictví Marka Krajčího z hnutí OĽANO premiéra Igora Matoviče. Nejen o této roztržce, ale i o celkovém rozložení politických sil na Slovensku po parlamentních volbách z loňského února jsme hovořili s politologem Grigorijem Mesežnikovem z bratislavského Institutu pro veřejné otázky.

"Konflikty mezi Richardem Sulíkem a Igorem Matovičem jsou staršího data. Jejich osobní vztahy jsou těmito dávnějšími konflikty poznamenané, ale v loňských volbách se obě strany dohodly na změnách. Na nich, zejména na odstavení minulé koalice od moci a nastolení režimu právního státu, se shodují, i když je rozdělují další otázky, včetně pohledu na řešení pandemie," hodnotí politolog, který připomíná odlišná ideová východiska Sulíkovy a Matovičovy strany, k nimž se přidávají zbývající koaliční partneři - uskupení Sme rodina a formace Za ľudí, kterou založil bývalý slovenský prezident Andrej Kiska. "Podle mě je ta koalice dost pevná v otázkách, na kterých se jejich představitelé shodli ještě před vznikem této vlády, tedy režim právního státu, postihování lidí odpovědných za korupci, návrat k evropské a euroatlantické orientaci v zahraniční politice. Tam myslím k žádným rozporům nedochází,"  říká Mesežnikov s tím, že uvnitř koalice pozoruje vznik dvou bloků, konzervativnější platformy OĽANO a Sme rodina a spolupráce zbylých dvou středově-liberálních stran.

K neshodě kolem ministra zdravotnictví Marka Krajčího (OĽANO) a Sulíkově nabídce, že resort sám převezme, politolog poznamenal, že to vnímá jako "nepřímý politický trolling". "Dohoda o rozdělení resortů a přidělení jejich počtu je součástí koaliční smlouvy. Podle mě to tedy Richard Sulík nemyslel úplně vážně, jen spíše chtěl vrátit míček v tom pokračujícím sporu na stranu Igora Matoviče," glosoval Grigorij Mesežnikov. Ptali jsme se také na vztahy premiéra s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, která několikrát kritizovala způsob, jakým Matovič přistupuje k řešení epidemických problémů. "Od začátku nebyl jejich vztah harmonický a zasahují do něj jejich názorové odlišnosti. Je ale třeba říci, že na rozdíl od předcházejících hlav států, které se dostávaly do konfliktů s předsedy vlády jako Andrej Kiska s Robertem Ficem nebo ještě dříve Michal Kováč s Vladimírem Mečiarem, není ten dnešní vztah těchto dvou ústavních činitelů navzdory odlišném přístupu k praktické politice otevřeně konfliktní," hodnotí politolog Mesežnikov.

Proč se hlasy lidí nespokojených s vládní politikou přelévají zejména k formaci Hlas-sociální demokracie expremiéra Petera Pellegriniho, jak naznačují průzkumy? Proč v nich zaostává Smer, strana vládnoucí na Slovensku s krátkou přestávkou od roku 2006 do loňska? Poslechněte si celý rozhovor na závěr dnešní relace 13+!

foto: Pixabay

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony