Politolog Kupka: Církev se vzdaluje mafii, neplatí to ale pro každou vesnici

Politolog Kupka: Církev se vzdaluje mafii, neplatí to ale pro každou vesnici
10. května 2021 13+ Autor: Filip Breindl

V návaznosti na nedělní blahořečení Rosaria Angela Livatina (1952-1990), soudce zabitého sicilskou mafií, vzniká při vatikánském Dikasteriu pro službu integrálnímu lidskému rozvoji pracovní skupina, která má stanovit církevní reakci na organizovaný zločin včetně exkomunikace členů mafie. V širších souvislostech jsme o tématu hovořili s politologem Petrem Kupkou z Ostravské univerzity, který se italské mafii dlouhodobě věnuje.

"Mafie v obecném smyslu znamená metodu zastrašování při podnikání i vládnutí. Mafie tedy není spojena s pouličním zločinem, ale s výkonem veřejné moci. Lidé, kteří jsou spojováni s mafií, se prezentují ve spojení s tradičními hodnotami, rodinného života, hierarchie, náboženství. V praxi to ovšem znamená zapouzdření současného stavu a legitimizaci vlastní politické moci,"  přibližuje. K silným vyjádřením papežů Jana Pavla II., Benedikta XVI. či Františka na adresu mafie podotkl, že "především pro liberální, vzdělanější vrstvy něco takového může být důležité, na druhou stranu boj proti mafii, ať už ze strany církve, ale především ze strany státu, netrvá dva roky, je to záležitost nějakých třiceti let," poznamenal Kupka.

Katolickou církev podle něj členové těchto skupin potřebují především jako určitou legitimizační autoritu, které se jim v konkrétních případech dostává bez ohledu na silná prohlášení papežů o Božím soudu a vyloučením z křesťanského společenství. "Dodnes, když přijedete do jihoitalských vesniček, tam jsou různá procesí k uctění svatých, která se zastavují u určitých domů patřící třeba lidem spojovaných s mafií. Tím majitelům domů vzádvají hold. Tato procesí často organizuje církev, ale někdy to financují mocné rodiny, o kterých soudní moc prohlásila, že jsou mafiánské. Minimálně od dob Jana Pavla II. a Benedikta XVI. se církev snaží zbavit stigmatu organizace, která podporuje zločin," zmiňuje politolog a připomíná i dřívější vstřícnost vatikánské banky, která se dostávala do spojitosti s praním špinavých peněz mafie. 

Má pro současnou mafii stále význam křestního kmotrovství, které kvůli tomu chtějí někteří jihoitalští biskupové pozastavit? Nakolik má problematika mafie v jižní Itálii sociální rozměry a jak je řešit? Poslechněte si celý rozhovor s Petrem Kupkou na závěr pondělní relace 13+.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony