Politolog Kraus: Írán nedělá nic nelegálního

Politolog Kraus: Írán nedělá nic nelegálního
5. ledna 2021 13+ Autor: Ondřej Havlíček

Írán začal ve svém jaderném zařízení s obohacováním uranu až na 20 procent, informovala včera agentura AP s odvoláním na mluvčího íránské vlády. Informaci potvrdila také Mezinárodní agentura pro atomovou energii. Postup Íránu kritizoval například izraelský premiér Benjamin Netanjahu s tím, že se Teherán snaží získat jadernou zbraň. Spojené státy to zase označily za "jaderné vydírání". Situaci jsme se věnovali v pořadu 13+ s politologem a odborníkem na dění v Íránu Josefem Krausem z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Nemyslím si, že je důvod k znepokojení, že by v následujících týdnech nebo měsících Írán získal jadernou zbraň. K něčemu takovému to nesměřuje. Myslím, že je to spíš záležitost jaderné politiky,“ uklidnil hned na začátku rozhovoru Kraus a dodal, že ani varování izraelského premiéra není ničím zvláštní, protože Izrael obohacování uranu Íránem kritizuje dlouhodobě. „Írán nedělá v tuto chvíli z pohledu mezinárodního práva nic nelegálního. Jde tedy jen o to, zda uvěříme tvrzením, že Islámská republika usiluje o jadernou zbraň, anebo naopak Íránu, který říká, že jde jen o mírové využití v energetice, vědě, výzkumu, případně medicíně,“ uvedl.

Kraus v rozhovoru zmínil také mezinárodní jadernou dohodu z roku 2015, z které v roce 2018 vystoupily USA: „Tím, že Spojené státy od dohody odstoupily a zároveň přijaly sankce vůči Islámské republice, způsobily neplatnost smlouvy. Zároveň se ale snaží mezinárodním tlakem docílit toho, aby navzdory vlastnímu nedodržování jaderné dohody Írán její obsah dodržoval.

Co takový postup pro jadernou politiku znamená? A jak se může celá situace změnit s nástupem Joea Bidena do prezidentského úřadu USA? Dozvíte se při poslechu celého dnešního vydání pořadu 13+ v našem audioarchivu.

NyníHudební siesta – 2. část
Skladba: Symfonie A-dur op. 35 č. 3 (1782) G. 511 - Allegro presto; Autor: Boccherini Luigi; Dirigent: Pople Ross; Soubor: London Festival Orchestra
13:30Knihovnička
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Nedělní pohádka
14:21Písničky pro hezké...
15:00Zprávy Proglasu, počasí
15:05Písně

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony