Politolog Eibl: Rozjíždí se další vrstva krize

Politolog Eibl: Rozjíždí se další vrstva krize
6. dubna 2021 13+, Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Máme za sebou prodloužený víkend ve znamení snižujícího se počtu nakažených i reprodukčního čísla R, ale také hezkého počasí, kdy mnozí vyrazili ven. Lze lidem vyčítat, že nedodržují opatření, když nedůvěřují vládě, která je zavedla? Jaká je nyní komunikační strategie představitelů státu? Směřují vytýkací dopisy ministru Blatnému k jeho odvolání? Jakou roli hraje dění kolem předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek? O tom v pořadu 13+ hovořila Anežka Jakubcová s Otto Eiblem, odborníkem na komunikaci a politologem z Masarykovy univerzity v Brně.

„Současná situace trvá už více než rok a vláda za tu dobu udělala celou řadu přešlapů a chyb. Za mnohými stál sám premiér Andrej Babiš, ale je potřeba připomínat, že dodržováním nebo nedodržováním vládních nařízení v boji proti epidemii nevyjadřujeme podporu nebo nepodporu vládě, ale snažíme se udržovat zdravé životní prostředí a omezit šíření nemoci,“ zdůraznil politolog Eibl a podotkl, že některé nedodržování opatření, např. o víkendu na pražské Náplavce, nelze vkládat do roviny politického boje. „Pokud vláda nebo někdo jiný pozbyde důvěry, pak marketingové techniky nemusí pomoci řešit problémy v rovině komunikační, když už je nedokáží řešit v rovině věcné,“ poznamenal Otto Eibl s odkazem na nepřehlednou situaci, kdy premiér bez konzultace se svými lidmi odmítl vakcíny z fondu solidarity EU. 

Seznam Zprávy také dnes zveřejnily soubor poznámek a zápisů předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka, které poukazují na jeho lobbistickou činnost – ovlivňování zakázek. Podle redaktorů, kteří poskládali příběhy a návaznost schůzek v diáři s poznámkami, se ukazuje, že za kauzami, které vyvolaly politické aféry či dokonce policejní vyšetřování, stál právě muž považovaný za pravou ruku premiéra Babiše. „Rozjíždí se další vrstva krize, ale Faltýnek už není ten, kdo stojí Andreji Babišovi nejblíže. (...) Pokud bude mít nějaký dopad, tak spíše na politickou kariéru pana Faltýnka než na hnutí ANO,“ usuzuje na základě několika příkladů politolog Eibl.

Co dalšího čte Otto Eibl mezi řádky vládní komunikace, a to jak směrem dovnitř, např. ve formě vytýkacích dopisů premiéra ministru Blatnému, tak mezi ministerstvy či směrem ke spolupracovníkům z řad odborníků? Poslechněte si v záznamu vysílání.

NyníNoční cukrárna
Píseň: Samba v kapkách deště (1992); Interpret: Burma Jones; Album: různí: Superhity století 1990-1999 (CD 2)
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Dopoledne s Proglasem
01:00Komorní hudba
02:00Dotýkání světla
02:25Písně

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony