Politolog Eibl: Bartošovy šance jsou velké, Piráti stojí před rozhodnutím o vlastní identitě

Politolog Eibl: Bartošovy šance jsou velké, Piráti stojí před rozhodnutím o vlastní identitě
7. ledna 2022 13+ Autor: Anna Janošková

Další směřování České pirátské strany je hlavním bodem jejího sobotního celostátního fóra, kde členové rozhodnou nejen o předsedovi na další dva roky, ale i novém místopředsednictvu. Obhajujícího lídra Ivana Bartoše vyzývají senátor Lukáš Wagenknecht, někdejší pirátská místopředsedkyně Jana Michailidu a ostravský radní David Witosz. O volbě lídra, kontroverzích s ní spjatých i budoucnosti Pirátů nejen ve vládě jsme hovořili s Ottou Eiblem, vedoucím Katedry politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

„Piráti stojí před rozhodnutím o vlastní identitě: jestli budou chtít být mladou rebelskou aktivistickou stranou, anebo se přerodí v něco dospělejšího, co se přiblíží fungování ostatních politických stran,“ okomentoval politolog Otto Eibl.

Nejvíce nominací od krajských sdružení dostala kandidátka Jana Michailidu, a to sedm. Ivan Bartoš obdržel čtyři, Wagenknecht tři a Witosz má jednu. Podle Eibla u nominací záleží, kolik krajů jednotliví kandidáti oslovili, a jejich počty neukazují na možný výsledek. „Je možné, že Ivan Bartoš oslovil méně krajů než jeho vyzyvatelé. Bartošovy šance udržet si předsednický post jsou naopak vysoké. Podle počtu nominací nelze odvozovat reálné šance kandidátů,“ dodal politolog Eibl.

Kontroverze vzbudilo vyjádření kandidátky Jany Michailidu, která na veřejném internetovém fóru Pirátů na dotaz jednoho ze spolustraníků odpověděla, že její vnitřní přesvědčení je komunistické ve smyslu původním demokratickém. „Každý konflikt, který je probíraný veřejně na pirátském fóru poškozuje stranu. Nabíjí konkurentům a těm, kteří je nemají rádi. Já nemám pocit, že by voliči chtěli být svědky toho, jak si jednotliví straníci vjíždějí do vlasů,“ okomentoval situaci politolog, podle něhož bylo i vyjádření Michailidu podobným případem.

Podle Otty Eibla záleží nyní na členech strany, jakou hlavní tvář si zvolí, a bude to mít i další dopad na vnímání Pirátů nejen z pohledu voličů, ale i dalších stran.

Kvůli epidemii covidu-19 se bude jednání všech členů Pirátské strany konat on-line. Vedle volby lídra a místopředsednictva mají Piráti na programu celostátního fóra i představení svých ministrů a jejich plánů, včetně pirátských kandidátů na primátory.

Celý rozhovor je k dispozici v audioarchivu a v podcastových aplikacích.