Pokorný a prorocký hlas uprostřed dezinformací, říká o Ekumenické radě církví nový předseda

Pokorný a prorocký hlas uprostřed dezinformací, říká o Ekumenické radě církví nový předseda

Pořad v souvislostech


Situace v českých nemocnicích a nový předseda Ekumenické rady církví
Budeme vysílat

13+
13+
13+
Vysílali jsme


Komplikace při ustavení nové vlády; start biatlonové sezóny

Situace v českých nemocnicích a nový předseda Ekumenické rady církví

Debata o covidu mezi katolíky; působení sekty Šinčchondži
Audioarchiv
25. listopadu 2021 13+, Synoda a synodalita Autor: Eva Svobodová

Na svém valném shromáždění si Ekumenická rada církví (ERC) tento týden zvolila své nové vedení. Předsedou se stal biskup Slezské církve evangelické augsburského vyznání Tomáš Tyrlík, který ve funkci nahradil Daniela Ženatého. Jaké výzvy stojí v příštích čtyřech letech před českými církvemi? I o tom jsme s ním hovořili v pořadu 13+.

Činnost ERC v dosavadním období hodnotím velice kladně. Jsem vděčný bývalému předsedovi za jeho otevřený citlivý přátelský přístup a vedení jak řídicího výboru, tak celé ekumenické rady. Toho si velmi cením a rád bych v tom pokračoval,“ zdůraznil Tyrlík.

Ohledně dalšího směřování a nových možností Proglasu řekl: „Ještě jsme neměli zasedání předsednictva, ale myslím, že jedním z rozměrů služby ERC bude využívat online prostor pro různé konference, diskuzní fóra, studijní dny. Samozřejmě se chceme držet zastávek na naší společné cestě, jako novoroční ekumenická slavnost, lednový Týden modliteb za jednotu křesťanů, Modlitba za domov, Červená středa… Také chceme rozvíjet sektorální pastoraci, ať už kaplanů v armádě, v nemocnicích či kaplanů policejních.

Doba, kdy se církve mezi sebou navzájem odsuzovaly, je podle Tomáše Tyrlíka již pryč. „To je důležité takto vnímat a dívat se s pohledem upřeným na společnou cestu. Na cestě jsme společně. To vnímám jako velmi důležité,“ vyzdvihl také nový předseda ERC.

Jak vnímá jako biskup Slezské církve evangelické augsburského vyznání synodální proces, momentálně zahájený v římskokatolické církvi? Co se podle něj dá dělat s obecnou krizí důvěry vůči církvím? Jaká další témata vnímá v ekumenickém hnutí jako důležitá? Dozvíte se v celém rozhovoru s novým předsedou Ekumenické rady církví, jehož záznam najdete v audioarchivu.

NyníKomorní hudba
Skladba: Smyčcový kvartet B-dur op. 16 č. 1 - Allegro moderato, Adagio, Menuetto, Finale Allegro vivo; Autor: Vranický Pavel; Soubor: Stamicovo kvarteto
02:00Oktáva
03:00Z archivu hudebních...
04:00Písničky před svítáním
05:00Písně
05:57Myšlenka na den
06:00Písně

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony