Pohřbů s obřadem ubývá i v důsledku koronaviru

Pohřbů s obřadem ubývá i v důsledku koronaviru

Pořad v souvislostech


Pohřebnictví v době epidemie, speciální školy s nařízenou distanční výukou - témata pro pondělní 13+
Budeme vysílat

13+
13+
13+
Vysílali jsme

Kandidatura Hany Lipovské za Volný blok do Poslanecké sněmovny

Novela zákona o pomoci v hmotné nouzi

Politická krize v Tunisku
Audioarchiv
2. listopadu 2020 13+, Vysílání v době pandemie Autor: Jana Kuklová

V den Vzpomínky na všechny věrné zemřelé jsme ve zpravodajské relaci 13+ hovořili o aktuální situaci v pohřebnictví s předsedou Asociace pohřebních služeb v České republice Jaroslavem Manglem. 

Podle statistik České biskupské konference v posledních letech mírně klesá počet církevních obřadů spojených s posledním rozloučením ze zesnulým. Loni se lidé takto se svými blízkými rozloučili na přibližně 20 tisících pohřbech, což představuje 18 % ze všech uskutečněných pohřebních obřadů.

Jaroslav Mangl poukázal na skutečnost, že situace kolem koronavirové pandemie vede k tomu, že v těchto dnech pozůstalí ještě častěji dávají přednost kremaci bez obřadu a rozloučení se zesnulým odkládají na dobu, až se situace uklidní. “Lidé jsou konsternovaní z vládních nařízení. Nejdřív bylo povoleno třicet osob na pohřbu, nyní to už je jen deset. Řešíme to například tak, že do obřadní síně pouštíme lidi postupně po desetičlenných skupinkách nebo umístíme ven před obřadní síň reproduktor, aby lidé slyšeli, co se uvnitř děje. Jde nám hlavně o to, pomoci pozůstalým, aby se mohli rozloučit se svými blízkými,” popisuje aktuální stav Jaroslav Mangl.

Představitelé české katolické církve lidem, kteří se nyní nemohou důstojně rozloučit se zesnulým, doporučují například po zlepšení epidemické situace uspořádat zádušní mši nebo nyní zvážit možnost pohřbu pod širým nebem.

Jaroslav Mangl ve zpravodajské relaci 13+ také upřesnil, že v případě pohřbívání osob, které podlehli onemocnění covid-19, neexistují žádná závazná vládní nařízení, ale jde jen o doporučení. Pohřební služby tak pozůstalým nabízejí možnost vyššího hygienického zaopatření. Poté je možné s tělem nakládat stejně jako s ostatními zemřelými. “Není proto nutné, aby pohřební služby neumožňovali blízkým naposledy vidět zesnulého. Případ, na který upozorňuje ve své tiskové zprávě veřejný ochránce práv, tak lze vnímat jako neporozumění vládním doporučením ze strany pohřební služby,” říká předseda Asociace pohřebních služeb a dodává: “Z mého pohledu není covid-19 vysoce nakažlivá nemoc. Pokud je tělo umyto a vydezinfikováno, tak jej lze vystavovat a oblékat stejně jako všechny ostatní zesnulé. Není důvod, aby těla s covidem byla zavřená v nějakém vaku. Stejně je tak nesmysl, aby se pro takto zemřelé lidi hloubily hlubší hroby, jak údajně doporučuje ministerstvo pro místní rozvoj.”

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony