Podané ruce proti covidu. 13+ s Jindřichem Vobořilem

Podané ruce proti covidu. 13+ s Jindřichem Vobořilem
21. července 2021 13+ Autor: Anežka Jakubcová

Svůj provoz dnes zahájila první očkovací centra bez registrace mimo hlavní město, kde fungují od minulého týdne. Otevřela se v Brně, Ostravě, Luhačovicích, Uherském Hradišti a v Jaroměři. Zítra Společnost Podané ruce v Brně zprovozní ještě jedno další středisko, a to ve spolupráci s městem a místní charitou. O těchto a dalších aktivitách Podaných rukou jsme v pořadu 13+ hovořili s jejich ředitelem Jindřichem Vobořilem.

Obecně prospěšná společnost Podané ruce se nejen na jižní Moravě stala důležitým hráčem v boji proti pandemii, na brněnském výstavišti provozuje největší testovací centrum v republice. Vobořil osvětlil, že protikoronavirové nasazení vyplynulo z činnosti a kontaktů této nevládní organizace z dřívějška. Zaměřuje se totiž na pomoc lidem se závislostí nebo v jiné tíživé situaci. Dlouhodobě tak využívá testování, spolupracuje s laboratořemi, dobrovolníky i státní správou, má k dispozici sociální a terénní pracovníky apod.

Očkovací centrum, kam není nutné se předem registrovat, otevírají Podané ruce v Brně se záměrem navázat na ně mobilní očkovací týmy, které by jezdily po kraji. K tomu Vobořil řekl: "Máme ´trucky´, velké náklaďáky, které se rozloží a jsou v nich ordinace. To je vázané na stacionární pracoviště, bez něho to nejde. Budeme spolupracovt se starosty a praktickými lékaři.

Toto centrum se otevře uprostřed města, konkrétně v budově Janáčkova divadla v prostorách bývalé restaurace Bohéma. "Směřujeme to do hodin mimo pracovní dobu. Pracující lidé mezi 30. a 55. rokem jsou podle statistik výrazně méně naočkovaní a myslím, že jedním z těch důvodů může být i čas,"  popsal Vobořil fungování nového pracoviště, na kterém se počítá s odbavováním administrativy pomocí tabletů, takže by mělo být rychlejší než v případě papírových formulářů. Vobořil také ocenil spolupráci s místní komunitou, dobrovolníky a charitou. "Doufám, že se nám podaří zájem o očkování znovu zvednout," shrnul ředitel Společnosti Podané ruce v rozhovoru pro 13+. Řeč byla i o očkování lidí bez domova nebo financování aktivit obecně prospěšné společnosti. Záznam poslouchejte z audioarchivu.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony