Počty nakažených koronavirem v Česku rostou, ministerstvo očekávalo víc naočkovaných

Počty nakažených koronavirem v Česku rostou, ministerstvo očekávalo víc naočkovaných
19. října 2021 13+ Autor: Jana Kuklová

Hostem úterního pořadu 13+ byla náměstkyně ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Martina Vašáková. Hovořili jsme s ní o aktuálním zrychlování epidemie koronaviru v Česku.

Za včerejšek byl v Česku zaznamenán nejvyšší denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 od konce dubna. Laboratoře odhalily 2521 nově nakažených koronavirem. Je to téměř dvakrát více než za předchozí pondělí. Zítra se proto vláda bude zabývat protikoronavirovými opatřeními. 

Náměstkyně ministra zdravotnictví ve vysílání Proglasu uvedla, že nárust nových případů onemocnění covid-19 byl očekávatelný, protože se jedná o sezónní onemocnění, které se šíří celou Evropou. Počet nakažených podle jejího vyádření není ale tak výrazný jako v minulém roce, protože naočkovaní lidé tvoří bariéru proti šíření koronaviru. “V současné době jsou přibližně dvě třetiny populace dostatečně chráněny imunitním systémem. Zásadní tak nyní už není celkový počet nakažených, ale kolik z těch nakažených se dostane do nemocnice a bude mít vážný průběh," uvedla Martina Vašáková. 

Podle aktuálních údajů tvoří tři čtvrtiny nakažených za říjen nenaočkovaní lidé. “Neočekávali jsme, že tolik lidí bude očkování odmítat. Bohužel se po sociálních sítích začaly šířit dezinformace o očkování. Ukazuje se, že v zemích západní Evropy mají lidé větší důvěru k autoritám, takže očkování tak neodmítají,” řekla náměstkyně v pořadu 13+. Dodala, že žádná země na světě nemá návod, jak se s touto biologickou hrozbou vyrovnat: “Naposledy lidstvo takové hrozbě čelilo při španělské chřipce, což je více než před sto lety. Každý ze států tak přijímá opatření, která se s postupem času výrazně mění. Takže opatření, která přijímáme nyní, nejsou stejná jako rozhodnutí, která dávala smysl v předchozích vlnách.”

Celý rozhovor s náměstkyní ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Martinou Vašákovou je možné si poslechnou v Audioarchivu Radia Proglas.

NyníPísně
Píseň: Suzanne (1969); Interpret: Neckář Václav; Album: Neckář Václav: Motejl modrejl
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Třikrát z Proglasu
14:30Písničky pro hezké...
16:00Za 5 pět
16:44Písně
16:55Hrajte, kapely!