Petra Procházková: Pokud se nestane zázrak, v Afghánistánu nebude bezpečno nikde a pro nikoho

Petra Procházková: Pokud se nestane zázrak, v Afghánistánu nebude bezpečno nikde a pro nikoho

Pořad v souvislostech


Aktuální situace v Afghánistánu
Audioarchiv
11. srpna 2021 13+ Autor: Ondřej Havlíček

V dubnu letošního roku začaly opouštět středoasijský Afghánistán armádní jednotky NATO a USA. Poslední americký voják by měl ze země odejít symbolicky do 11. září, tedy dvacet let po teroristických útocích na Spojené státy, které válku v Afghánistánu odstartovaly. Aktuální odchod západních vojenských sil ale v zemi spustil silnou ofenzivu hnutí Tálibán, které za poslední týdny obsadilo několik významných měst a získává kontrolu nad stále větším územím, zatímco jednotky afghánské vlády se naopak stahují.

„Tálibánu by se určitě líbilo obsadit celý Afghánistán, ale nevíme, jestli mu na to stačí síly,“ říká redaktorka Deníku N Petra Procházková, která v zemi několik let žila a problematice se dlouhodobě věnuje. Dodává, že v současnosti není úplně jasné, jak se bude situace vyvíjet, až se boje přesunou k hlavnímu městu Kábulu.

„Válku v Afghánistánu si představujeme jako války, které se odehrávaly v historii na evropském území, ale ono je to něco trochu jiného. Afghánistán jako stát sice existuje, ale v myslích mnoha lidí i vojáků, kteří ho mají bránit, nehraje tak důležitou roli jako jejich kmen, rod, obec nebo údolí. Motivace něco bránit je u Afghánců velmi silně spojená s územím, kde žije jejich klan, rodina. Proto se někdy může zdát, že chování vojáků v řadách pravidelné armády (vládních jednotek, pozn. red.) je zbabělé a že nemají dost odvahy stanout na obranu státu, ale oni vnímají stát jinak než my,“ vysvětluje.

Procházková také zmínila, že je otázka, zda se konflikt nepromění spíš v občanskou válku. „Pokud se nestane zázrak a například se nepodaří Američanům v Kataru, kde probíhají pokusy posadit za jeden stůl mezinárodně uznanou afghánskou vládu a představitele Tálibánu, dohodnout příměří, které bude většina ozbrojenců na území Afghánistánu respektovat, tak se země promění v jedno velké nepřehledné bojiště, kde nebude bezpečno nikde a pro nikoho. Jistá šance na mírové uspořádání tu ještě je, ale každým dnem se snižuje.“

Co v jednáních požadují zástupci afghánské vlády a co představitelé Tálibánu? Co Afghánistánu přinesly roky pobytu západních vojenských jednotek? A jak to vypadá se slíbenou pomocí české vlády afghánským tlumočníkům, kteří českým vojákům při misích v zemi pomáhali? Poslouchejte celý pořad 13+ v našem audioarchivu.

foto: pixabay.com