Petr Vizina: V historii nemůžu najít situaci, kdy by náboženství získalo respekt soudním sporem

Petr Vizina: V historii nemůžu najít situaci, kdy by náboženství získalo respekt soudním sporem
12. května 2021 13+ Autor: Ondřej Havlíček

Nejvyšší soud včera zamítl dovolání kardinála Dominika Duky a jeho advokáta Ronalda Němce ve věci divadelních her Prokletí a Naše násilí, vaše násilí. Ty byly uvedeny v květnu roku 2018 na festivalu Divadelní svět Brno. V rámci her proběhly například scény, ve kterých postava Ježíše znásilňuje muslimskou ženu nebo dochází k napodobování orálního sexu na soše Jana Pavla II. Duka s Němcem žádali omluvu za zásah do svých osobnostních práv, domnívali se totiž, že hra omezila jejich právo na svobodu vyznání. Žalovaná divadla naopak tvrdila, že žalobci hry ani neviděli a ty tak nemohly zasáhnout do jejich osobní integrity.

„Nejvyšší soud svým výrokem asi nikoho nepřekvapil a ve svém zdůvodnění dost nepřekvapivě poznamenal, že nešlo o krácení osobnostních práv Dominika Duky. Můj pocit je, že to celé je kauza, kde nikdo nevyhrává,“ řekl Proglasu kulturní publicista Petr Vizina a dodal: „V dějinách divadla se neustále vedou debaty o tom, co je na pódiu přijatelné, a výsledky jsou v každé kultuře a v každé době jiné. V divadle jsou věci jenom jako.“ Podle Viziny navíc pro výklad představení, který tvrdí, že muslimové haní to, co je křesťanům posvátné, nelze najít žádné důkazy.

Ronald Němec, advokát Dominika Duky, včera Proglasu k rozhodnutí Nejvyššího soudu řekl mimo jiné to, že se ve společnosti na jednu stranu snažíme hlásat dialog s ostatními náboženstvími, ale pro dialog je potřeba respekt a úcta vůči všem náboženstvím. Respekt a úcta ke křesťanskému náboženství přitom podle něj nejsou tak velké, jak by si zasloužilo.

K tomu Petr Vizina poznamenává: „Zpracování toho tématu v divadelním představení může být pro mnoho lidí nechutné a šokující, může způsobovat odpor a ti lidé tam nemusí chodit – to je gró té věci. Pan Ronald Němec tvrdí, že náboženství může získat respekt tím, že se bude soudit s těmi, kdo ho traktují jinak, než zástupci toho náboženství chtějí – když se ale podívám do historie, nemůžu najít situaci, kdy by náboženství tímto způsobem respekt získalo.“

Celý rozhovor s Petrem Vizinou poslouchejte v našem audioarchivu od času 13:30.

foto: archiv Petra Viziny

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony