Petr Uhl byl vášnivý polemik s obrovským citem pro právo a spravedlnost, vzpomíná Petr Pithart

Petr Uhl byl vášnivý polemik s obrovským citem pro právo a spravedlnost, vzpomíná Petr Pithart
2. prosince 2021 13+, Události Autor: Ondřej Havlíček

Ve věku 80 let zemřel Petr Uhl – disident, novinář, levicový politik a manžel někdejší ombudsmanky Anny Šabatové. V rozhovoru pro 13+ na něj vzpomíná Petr Pithart.

Úplně první setkání s Petrem Uhlem si bývalý český premiér nevybavuje, vzpomíná ale, že ho okamžitě zaujal: „Ačkoliv jsem s ním v devadesáti procentech věcí nesouhlasil, tak rozhovory  byly nesmírně inspirativní. On byl vášnivý polemik, ať už jde o slovo slyšené nebo psané. Vyhledával jsem jeho přítomnost, měl jsem to štěstí, že jednou jsme spolu byli v lázních v Karlově Studánce, tak jsme měli nekonečné množství času si povídat.“

Petr Uhl byl zakládajícím členem Charty 77 a Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných, právě v prostředí disentu se s Pithartem potkávali a debatovali. „Byl velmi vlevo a přitom s komunistickou stranou neměl nic společného. Zastával koncept tradičního samosprávného socialismu a v tom byl slyšet po celé Evropě,“ vzpomíná Pithart.

Uhl za své aktivity strávil z politických důvodů devět let ve vězení. Po roce 1989 byl dva roky poslancem Federálního shromáždění, na konci 90. let se stal vůbec prvním vládním zmocněncem pro lidská práva. A právě důraz na právo a spravedlnost si prý z jeho života odnáší i Petr Pithart.

V čem byla důležitá Uhlova role ve Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných? A vidí Petr Pithart ve veřejném prostoru důstojné následovníky Petra Uhla? Poslouchejte záznam dnešního vydání pořadu 13+ v audioarchivu nebo v podcastových aplikacích. S dalšími hosty jsme se zaměřili na návštěvu papeže Františka na Kypru a v Řecku a připomněli odkaz dnes zesnulého cestovatele Miroslava Zikmunda.

foto: Jindřich Nosek, CC BY-SA 4.0