Petr Gazdík: Absolventi našich škol musí být především schopní učit se novým věcem

Petr Gazdík: Absolventi našich škol musí být především schopní učit se novým věcem
14. prosince 2021 13+ Autor: Ondřej Havlíček

V pátek se má stát ministrem školství, mládeže a tělovýchovy, s resortem má velké plány, zároveň ale dodává, že bude v jednotlivých tématech hledat širokou politickou i společenskou shodu. Rozhovor s Petrem Gazdíkem (STAN) o školném, maturitách, rámcových vzdělávacích programech i motivaci učitelů byl součástí úterního pořadu 13+.

„České školství má jiné problémy než školné na vysokých školách,“ reaguje budoucí ministr na slova Jiřího Rusnoka, který se v minulých dnech nechal slyšet, že by byl pro zavedení školného ve výši 15 tisíc za semestr.

Gazdík naopak vyjmenovává, jak chce řešit situaci, kdy mnozí studenti musí ke svému studiu ještě pracovat, aby se na vysoké škole udrželi: „Budeme se snažit motivovat studenty všech úrovní škol, aby dosahovali co nejlepších výsledků. Když na vysokých školá dosáhnete nejlepších výsledků, máte možnost stipendia. Budeme se snažit podněcovat vysoké školy, aby měli studenti stipendium právě na věci jako ubytování, strava, literatura.“

Jak by měly podle Petra Gazdíka (na fotu uprostřed) vypadat rámcové vzdělávací programy? Jakou maturitní zkoušku by chtěl vytvořit? A co dělat s demotivací a profesním vyhořením mnoha učitelů?

Poslouchejte záznam celého rozhovoru v našem audioarchivu nebo v podcastových aplikacích.

foto: David Sedlecký, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International

NyníRanní magazín
Píseň: Voda odejde s vodou (2021); Interpret: Klecandr Slávek - zpěv, kytara, Holá Dita - zpěv, cello, Šimeček František -basa; Album: Klecandr Slávek, Zemanová J.: Studny samoty
09:00Dopoledne s Proglasem
10:00Zprávy Proglasu, počasí
10:05Písně
10:15Nejen chlebem (TWR)
10:30Vonička pro milovníky...
11:00Čtení na pokračování

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony