Petr Fiala odmítá "handl" s prezidentem

Petr Fiala odmítá "handl" s prezidentem

Pořad v souvislostech


O nové vládě s Petrem Fialou a česko-německých vztazích s Danielem Hermanem
Budeme vysílat

Tip týdne
Tip týdne
Tip týdne
Vysílali jsme


Tajemné brněnské podzemí?

Osmdesátiny doktorky Marie Svatošové

Montessori a výchova dětí
Audioarchiv
15. prosince 2021 13+ Autor: Anežka Jakubcová

Téměř 70 dní po sněmovních volbách budeme mít novou vládu – kabinet koalic SPOLU a Pirátů se Starosty a Nezávislými vystřídá menšinovou vládu Andreje Babiše (ANO) v pátek, kdy nové ministry jmenuje prezident Miloš Zeman. Jak se designovanému premiérovi Petru Fialovi podařilo přesvědčit prezidenta, aby jmenoval všechny navržené kandidáty, včetně pirátského adepta na resort zahraničích věcí Jana Lipavského, vůči němuž měl Zeman vážné výhrady a ještě v pátek jeho jmenování odmítal? Nejen na to jsme se Petra Fialy ptali v pořadu 13plus.

S prezidentem Fiala, podle svých slov, vede dlouhodobý a mnohdy ostrý dialog, nepotvrdil ale, že by Zeman svůj názor změnil kvůli avizované kompetenční žalobě nebo obavě o škrtání v rozpočtu prezidentské kanceláře, který podléhá schvalování Sněmovny: "S takovými argumenty já nepracuji. Je to samozřejmě pravomoc Poslanecké sněmovny a bude se schvalovat rozpočet celého státu, ale tohle není způsob, jakým bychom nad celou věcí měli přemýšlet. Opravdu se snažím o permanentní dialog mezi prezidentem a premiérem. Přestože máme na řadu věcí rozdílné názory, což je známo, tak spolu musíme mluvit už z titulu těch funkcí a institucí, které reprezentujeme. Pro Českou republiku je dobré, když tu není permanentní spor o kompetence, ale je tu nějaká forma spolupráce, která může jedině přinést pozitivní výsledky."

K obavám, zda nynější ústupek prezidenta při jmenování vlády nepovede k budoucímu ústupku "na oplátku", Fiala poznamenal: "Po ovoci poznáte je. Můžu tady vykládat, co chci, ale všichni vidí a uvidí, že podle mých činů a podle činů vlády budou moci posuzovat, zda takovéto podezření je na místě, nebo není. (...) Takovýto s prominutím handl by nevedl k žádným pozitivním výsledkům."

Jak Petr Fiala vnímá očekávání veřejnosti? Jak se staví k výhradám spolku Milion chvilek pro demokracii ke kandidátovi na ministra spravedlnosti Pavlu Blažkovi? A kdy začne fakticky vládnout, jestliže chce kabinet o důvěru ve Sněmovně žádat až v polovině ledna? Poslouchejte pořad 13+ z archivu nebo prostřednictvím podcastových aplikací.