P. Holubičková o konci střídání času: Dlouhou dobu se nic neděje, na tahu je Evropská komise

P. Holubičková: Na tahu kolem střídání času je Evropská komise

Pořad v souvislostech


Střídání času, povědomí o mužích října
Audioarchiv
29. října 2021 13+ Autor: Filip Breindl

O poslední říjnové neděli budeme znovu měnit čas, konkrétně přecházet z letního času na standardní. Děje se tak navzdory tomu, že v roce 2018 Evropská komise navrhla směrnici, kterou o rok později schválili europoslanci, aby se od letoška střídání času zrušilo a v zemích EU platil celoročně jeden čas.

"Abych byla zcela upřímná, ohledně toho návrhu se momentálně neděje vůbec nic, a to poměrně dlouhou dobu," řekla Proglasu Petra Holubičková, která na ministerstvu dopravy vede odbor koordinace záležitostí Evropské unie. Za jednu z příčin tohoto stavu pokládá spor mezi Evropskou komisí a členskými státy o to, zda Brusel dostatečně zdůvodnil dopady svého návrhu. "Na tahu je teď Evropská komise, protože pokud nepředloží to posouzení dopadů, ke kterému byla vyzvána v prosinci 2019, pak se obávám, že členské státy se nikam neposunou a ani stávající předsednictví v Radě EU nemá příznivou pozici k tomu k nějakému dalšímu jednání," dodala Petra Holubičková i s výhledem na skutečnost, že Radě EU bude v druhém pololetí příštího roku předsedat Česká republika. "V rámci příprav si ČR informace zjišťuje a především se zaměřujeme na to, zda je ze strany ostatních členských států zájem toto téma dále projednávat. Tento zájem jsme neidentifikovali," popsala vedoucí evropského odboru ministerstva dopravy s tím, že ani u Evropské komise Praha nezaznamenala zájem o splnění požadavku na podrobnější zdůvodnění dopadů přechodu na celoroční čas. Petra Holubičková v té souvislosti upozornila, že návrh přišel od původní komise vedené Jeanem-Claudem Junckerem. Pro současnou evropskou exekutivu v čele Ursulou von der Leyenovou není tak prioritní.

Popsaná situace znamená, že nepokračují ani konzultace mezi evropskými státy, které se v rámci jednotlivých regionů chtějí shodnout na celoročním používání stejného času. Ministerstvo dopravy podle Petry Holubičkové v roce 2019 uspořádalo několik konzultací a seminářů k problematice střídání času. "Z odborných stanovisek vyplynulo, že současné střídání standardního a letního času nemá žádné velké opodstatnění a klidně by se mohlo ukončit. Podle odborníků na zdraví člověka by tím jednotným časem pro Českou republiku měl být ten standardní, tedy současný zimní čas," uzavřela Petra Holubičková.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony