P. Havlíček: Česko je pro Ukrajinu čitelným spojencem, Macron v Moskvě výhodnou dohodu nezíská

P. Havlíček: Česko je pro Ukrajinu čitelným spojencem, Macron v Moskvě výhodnou dohodu nezíská

Pořad v souvislostech


Dění týkající se Ukrajiny a 70 let vládnutí Alžběty II.
Budeme vysílat

Tip týdne
Tip týdne
Tip týdne
Vysílali jsme


Jakub Železný jako spisovatel

Uprostřed volby prezidenta

Papež Benedikt XVI. jako teolog
Audioarchiv
7. února 2022 13+ Autor: Filip Breindl

Série diplomatických jednání dnes provází dění kolem rusko-ukrajinské krize: Francouzský prezident Emmanuel Macron zamířil do Moskvy k rozhovorům s Vladimirem Putinem, o podpoře Ukrajiny mají ve Washingtonu jednat americký prezident Joe Biden s německým kancléřem Olafem Scholzem, spolková ministryně zahraničí Annalena Baerbocková se vydala na Ukrajinu, kde je také šéf české diplomacie Jan Lipavský spolu s kolegy ze Slovenska a Rakouska. Českému postoji k aktuálnímu dění jsme se v 13+ věnovali s Pavlem Havlíčkem, analytikem Asociace pro mezinárodní otázky. 

Havlíček se domnívá, že česko-ukrajinským vztahům neuškodí poslední výroky prezidenta Miloše Zemana, kterými zpochybňoval hrozbu ruského útoku na Ukrajinu nebo možnost členství této země v Severoatlantické alianci. "Když se podíváme na vyjádření, symbolická gesta i konkrétní kroky, které česká vláda dělá ve prospěch Ukrajiny, jsou podle mě sebevypovídající a potvrzující dobrou tendenci vztahu. To, že prezident Zeman dlouhodobě jde jiným směrem a v minulosti podkopával i minulé vlády právě v oblasti východní politiky, je věc známá a pro Ukrajinu poměrně čitelná," řekl analytik s tím, že ukrajinská strana vnímá především postoj vlády, který Českou republiku řadí mezi desítku nejbližších zahraničních partnerů Ukrajiny. Připomněl, že některá prezidentem zmiňovaná témata, například nasazení českých vojáků k východní hranici NATO, nepatří mezi aktuálně debatované záležitosti kolem rusko-ukrajinské krize.

Probíhající ukrajinská návštěva ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) se slovenským a rakouským kolegou Ivanem Korčokem a Alexanderem Schallenbergem podle Pavla Havlíčka mimo jiné ukazuje funkčnost tzv. slavkovského formátu spolupráce středoevropských zemí. Poselství návštěvy, která zahrnuje i přítomnost v blízkosti bojové linie na ukrajinském Donbasu, chápe především jako otevřenou deklaraci spojenectví s Ukrajinou: "Vidíme, že tyto tři země (Česko, Rakousko a Slovensko) chtějí velmi otevřeným a deklaratorním symbolickým způsobem ilustrovat to, že jsou spojenecké země a země přátelské k Ukrajině, které podporují její státní suverenitu a územní integritu. Když jedou tři zahraniční ministři i na východ Ukrajiny, který je od roku 2014 vystaven válečným rozbrojům, dokazují, že věří, že to Ukrajina zvládne, a sami udělají maximum pro to, aby se Ukrajina s ruskou agresí vypořádala." Jiný ráz podle něj má souběžná návštěva německé ministryně zahraničí Annaleny Baerbockové, která chce ukrajinskou stranu spíše ujistit o tom, že přes svůj zdrženlivý postoj k případným odvetným krokům vůči Rusku Německo zůstává na straně Ukrajiny.

V situaci, kdy opakovaně Západ odmítl ruské strategické požadavky, např. garanci, že NATO nenabídne Ukrajině členství, může dnešní jednání Emmanuela Macrona s Vladimirem Putinem v Moskvě směřovat k pokusu o průlom v těchto diskusích a dosažení velké dohody. "To Ukrajince nebo některé státy v našem regionu i USA děsí, protože co dnes můžeme ruskému prezidentovi, který se snaží agresivním způsobem odtrhnout Ukrajinu od západního prostoru, slíbit tak, aby zanechal své agrese? Určitě to nebude nic výhodného pro Ukrajinu," uvedl Pavel Havlíček.

Záznam rozhovoru najdete v audioarchivu a v podcastových aplikacích.