P. Aleš Opatrný: Senioři jsou naším bohatstvím

P. Aleš Opatrný: Senioři jsou naším bohatstvím

Pořad v souvislostech


O situaci v Barmě, o pastoraci seniorů a jarních prázdninách
Budeme vysílat

Tip týdne
Tip týdne
Tip týdne
Vysílali jsme


Centrum Locika

Jakub Železný jako spisovatel

Uprostřed volby prezidenta
Audioarchiv
1. února 2021 13+, Události Autor: Jaroslava Otradovcová

"Na staré lidi se mnohdy zapomíná, nepamatujeme na toto bohatství předávaných a uchovávaných kořenů," řekl papež František, když včera vyhlašoval Světový den prarodičů a seniorů. V církvi se bude připomínat o čtvrté červencové neděli, poblíž liturgické památky rodičů Panny Marie, svatých Jáchyma a Anny. Papež také připomněl zítřejší svátek Uvedení Páně do chrámu, kdy dva staří lidé, Simeon a Anna, rozpoznali v dítěti Ježíšovi přislíbeného Mesiáše. O tom, jaké místo mají senioři v církvi, či co papež František zdůrazňuje směrem k starším lidem, v relaci 13+ hovořil Filip Breindl s pastorálním teologem P. Alešem Opatrným.

„Nedá se myslet na všechny důležité věci současně, proto oceňuji tento systém, kdy se v určitém období soustředí pozornost na nějaké téma. (…) Papež František již delší dobu reflektuje skutečný problém, který lze označit jako generační přerušení,“ zdůraznil P. Opatrný a upozornil na to, že pokud chceme druhým pomoci, máme dvě možnosti: „Když chci pro někoho něco dobrého udělat, mohu se buď považovat za toho, kdo ví, co ten druhý potřebuje. Zde hrozí, že dojde k pověstnému obdarovávání Eskymáků ledničkou. Nebo mne bude zajímat, jak mu mohu prospět tím, co potřebuje, jaké je jeho prázdné místo a jaké jsou naše možnosti je naplnit.“ Podle teologa Opatrného bude Světový den seniorů v každé zemi vypadat pravděpodobně jinak. Základem by však měla být pozornost ke starým lidem, protože "každý touží, aby stál druhým za to, aby si ho všímali a ptali se po jeho potřebách".

Každý čas života má svá specifika a úkoly. Jaké jsou ty, které stojí před námi v závěrečné fázi života? Proč máme v seniorech poklad? To se dozvíte při poslechu celého rozhovoru v druhé části relace 13+.

foto: pixabay.com