P. Aleš Opatrný: Senioři jsou naším bohatstvím

Pořad v souvislostech
O situaci v Barmě, o pastoraci seniorů a jarních prázdninách
Budeme vysílat
Tip týdne
Tip týdne
Tip týdne
Vysílali jsme
Centrum Locika
Jakub Železný jako spisovatel
Uprostřed volby prezidenta
Audioarchiv
"Na staré lidi se mnohdy zapomíná, nepamatujeme na toto bohatství předávaných a uchovávaných kořenů," řekl papež František, když včera vyhlašoval Světový den prarodičů a seniorů. V církvi se bude připomínat o čtvrté červencové neděli, poblíž liturgické památky rodičů Panny Marie, svatých Jáchyma a Anny. Papež také připomněl zítřejší svátek Uvedení Páně do chrámu, kdy dva staří lidé, Simeon a Anna, rozpoznali v dítěti Ježíšovi přislíbeného Mesiáše. O tom, jaké místo mají senioři v církvi, či co papež František zdůrazňuje směrem k starším lidem, v relaci 13+ hovořil Filip Breindl s pastorálním teologem P. Alešem Opatrným.
„Nedá se myslet na všechny důležité věci současně, proto oceňuji tento systém, kdy se v určitém období soustředí pozornost na nějaké téma. (…) Papež František již delší dobu reflektuje skutečný problém, který lze označit jako generační přerušení,“ zdůraznil P. Opatrný a upozornil na to, že pokud chceme druhým pomoci, máme dvě možnosti: „Když chci pro někoho něco dobrého udělat, mohu se buď považovat za toho, kdo ví, co ten druhý potřebuje. Zde hrozí, že dojde k pověstnému obdarovávání Eskymáků ledničkou. Nebo mne bude zajímat, jak mu mohu prospět tím, co potřebuje, jaké je jeho prázdné místo a jaké jsou naše možnosti je naplnit.“ Podle teologa Opatrného bude Světový den seniorů v každé zemi vypadat pravděpodobně jinak. Základem by však měla být pozornost ke starým lidem, protože "každý touží, aby stál druhým za to, aby si ho všímali a ptali se po jeho potřebách".
Každý čas života má svá specifika a úkoly. Jaké jsou ty, které stojí před námi v závěrečné fázi života? Proč máme v seniorech poklad? To se dozvíte při poslechu celého rozhovoru v druhé části relace 13+.
foto: pixabay.com