Osobnosti vzpomínají na Jana Sokola

Pořad v souvislostech
Návrh pandemického zákona, návrat dětí do škol a vzpomínka na prof. Jana Sokola
Budeme vysílat
13+
13+
13+
Vysílali jsme
Vakcína Sputnik, testování církevních zaměstnanců
Stav hromadného postižení osob v Pardubickém kraji, hodnocení zdravotnické situace v Česku a novela zákoníku práce
Testování ve firmách a komentář Filipa Breindla k aktuální situaci
Audioarchiv
Na zesnulého filozofa, pedagoga, někdejšího poslance a ministra školství Jana Sokola vzpomínají arciopat Břevnovského kláštera Prokop Siostrzonek, teolog Tomáš Halík nebo slovenský politik a sociolog židovského původu Fedor Gál.
Jan Sokol patřil k intelektuálům křesťanského zaměření a signatářům Charty 77. Přednášel na tuzemských i zahraničních univerzitách, stál u zrodu Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy. V roce 2003 neúspěšně kandidoval na českého prezidenta proti Václavu Klausovi.
Prokop Siostrzonek, v jehož břevnovské farnosti byl Sokol duchovně doma a kde se také pravidelně s ostatními dělil o výklady Písma, v pořadu 13+ vyzdvihl, že se Jan Sokol nevyhýbal žádným tématům, ani těm nepříjemným: „Mně se na něm vždycky líbilo, že dokázal věci pojmenovat jednak správně a jednak tak, aby tomu každý rozuměl. Vždycky pevně stál na pozicích pravdy a křesťanství.“
O osobní reflexi se s námi v telefonickém rozhovoru podělil také Fedor Gál: „Já jsem Žid a pro mě je Jan Sokol ztělesněním dobrého křesťana. Člověka duchovního, tolerantního, ekumenického. Kdyby byli takoví všichni, tak by neexistovala spousta tenzí mezi náboženstvími a mezi lidmi.“
Rekviem za zemřelého Jana Sokola včera v pražské akademické farnosti při kostele Nejsvětějšího Salvátora odsloužil P. Tomáš Halík. Na profesora Sokola, který byl jeho dlouholetým přítelem a spolupracovníkem, Halík vzpomenul v kázání: „Myslím si, že to byl snad jediný ministr školství a prezidentský kandidát, který na své jmenování ministrem a prezidentskou volbu přijel tramvají, protože jeho životní styl byl neobyčejně skromný, jako by byl skromný on. Obdivoval jsem jeho nesmírnou píli a obětavost.“
Z audioarchivu Proglasu si můžete poslechnout také několik dřívějších příspěvků prof. Sokola pro naše vysílání, včetně vzdělávacího cyklu Malá filosofie člověka a komentářů o jednotě křesťanů, prezidentské volbě nebo pravdě, omylu a lži.
Knižní rozhovor s prof. Janem Sokolem vyšel na začátku února v nakladatelství Vyšehrad pod názvem Odvaha ke svobodě.