Ombudsman Křeček: Diskriminace není zásadní problém České republiky

Ombudsman Křeček: Diskriminace není zásadní problém České republiky
17. února 2021 13+ Autor: Ondřej Havlíček

Téměř rok je českým veřejným ochráncem práv Stanislav Křeček. Během uplynulých dvanácti měsíců jeho kroky a výroky kritizovala jeho předchůdkyně v úřadu Anna Šabatová, řada českých právníků ve společném otevřeném dopise a nejnověji k jeho výrokům na adresu Romů píší poslancům otevřený dopis zástupci několika neziskových společností. Proč? A co na jejich výtky říká sám ombudsman? V pořadu 13+ jsme se ptali veřejného ochránce práv Stanislava Křečka a také Marty Smolíkové z Otevřené společnosti, která je spolupodepsaná pod otevřeným dopisem k výrokům ombudsmana na adresu Romů.

„Za třicet let, co romskou integraci děláme, se nic nezměnilo. Situace je čím dál horší – více romských dětí opouští školu bez ukončení vzdělání, řada lidí se nepřipravuje na budoucí zaměstnání, roste nezaměstnanost, rostou vyloučené lokality. Ale když já se zmíním kriticky o tom, že v tomto nemáme pokračovat, že musíme změnit situaci, tak je to považováno za protiromský útok. To je doklad toho, kde se diskurz integrace Romů v této době nachází,“ reagoval v úvodu pořadu ombudsman Křeček na otevřený dopis.

Pod tím je za Otevřenou společnost podepsána také Marta Smolíková, podle které je problém jak na straně úřadu ombudsmana, který má pomáhat situaci řešit, tak v příčinách celé situace, mezi které patří i diskriminace. „To ve svých výrocích pan ombudsman popírá. Popírá příčiny, které do svízelných situací některé Romy přivádí. Tam patří špatný přístup ke vzdělání, špatný přístup k bydlení, špatný přístup ke zdravotním službám – to souvisí se stereotypy, že Romové rozbíjejí byty, že jsou líní, že se nechtějí učit. To když se opakuje, tak i člověk, který s nimi nemá osobní zkušenost, na ně potom nahlíží tímto způsobem,“ oponovala Smolíková.

V rozhovoru došlo později na vzrušenou diskuzi o konkrétních Křečkových výrocích i úkolech ombudsmana obecně. A proč Křeček nepovažuje diskriminaci za zásadní problém České republiky? Poslechněte si záznam pořadu v audioarchivu Proglasu a dozvíte se víc!

NyníDuchovní hudba
Skladba: Sára byla devadesát let stará (1976); Autor: Pärt Arvo; Sóla: Leonard Sarah - soprán, Covey-Crump Rogers, Potter John - tenor, Bowers Christopher - varhany
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Dopoledne s Proglasem
01:00Komorní hudba
02:00Z archivu slovesných...

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony