Ochotnické divadlo je živější než profesionální, říká programový ředitel Jiráskova Hronova

Ochotnické divadlo je živější než profesionální, říká programový ředitel Jiráskova Hronova
5. srpna 2021 13+, Události Autor: Anežka Jakubcová

Od 30. července do 7. srpna probíhá největší tuzemský festival ochotnického divadla Jiráskův Hronov, který je zároveň s 91 ročníky nejstarším kontinuálně trvajícím divadelním festivalem na světě – nepřerušila ho totiž ani druhá světová válka. O letošní přehlídce i fenoménu amatérského divadla jsme v pořadu 13+ hovořili s programovým ředitelem Jiráskova Hronova Janem Julínkem.

Mezinárodní asociace amatérského divadla (International AmateurTheatre Association) zařadila Jiráskův Hronov mezi sedm nejvýznamnějších festivalů amatérského divadla na světě. Podle Julínka má u nás ochotnické divadlo výjimečnou tradici už od dob národní obrození a nejde jen o nostalgii minulosti: "Ochotnické divadlo je živější než profesionální. Jiráskův Hronov je živým důkazem toho, že je spousta mladých souborů i teenagerů, kteří dělají divadlo. (...) Na doprovodné semináře Jiráskova Hronova se každoročně hlásí kolem dvou set mladých lidí, kteří se v divadlením oboru chtějí vzdělávat."

O vztahu profesionálního a ochotnického divadla Julínek říká: "Ve spoustě inscenací jsou zaangažovaní profesionální divadelníci, řada z nich vzešla z amatérského prostředí. I ti jezdí na Jiráskův Hronov – dívat se, nasát tu atmosféru a zavzpomínat na dobu, kdy tady začínali (...) Co se týká témat, v amatérském divadle se mnohem více odráží společenská témata. Amatéři si tím, že nejsou financováni z různých rozpočtů, můžou dovolit na ta témata reagovat a reagují na ně dokonce rychleji. (...) Co profíci nemůžou dělat na svých domovských scénách, převádí na amatérskou rovinu, kde to lze."

Pandemie koronaviru se na letošní ochotnické divadelní scéně projevila množstvím malých inscenací a komornějších skupin, které se scházely po domácnostech, nebo tematicky. Např. v inscenaci Cvičme v rytme mostecký soubor Brambůrky rozpracovává problém hubnutí po lenivém lockdownu.

Rozhovor s Janem Julínkem poslouchejte ze záznamu.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony