Očekávám stabilizaci cenového vývoje v průběhu příštího roku, říká hlavní ekonom ČSOB M. Kupka

5. listopadu 2021 13+ Autor: Anežka Jakubcová

Nečekaně razantní krok – takové hodnocení provází včerejší oznámení České národní banky (ČNB) o zvýšení základní úrokové sazby o 1,25 % na hodnotu 2,75 %. Jde o nejvýraznější navýšení od roku 1997 a centrální banka ho zdůvodňuje potřebou reagovat na rostoucí inflaci a přispět k cenové stabilitě. Krok ČNB pro pořad 13plus komentoval hlavní ekonom Československé obchodní banky Martin Kupka.

Samotné zvyšování úrokových sazeb Kupku nepřekvapilo, míru ale nečekal. Vzhledem k záměru ČNB zchladit inflační očekávání hodnotí krok jako adekvátní a osvětluje: "Rychlý růst inflace, který pozorujeme, vede k tomu, že si řada ekonomických subjektů – firem i fyzických osob – projektuje pokračování rychlého cenového růstu i do budoucna a přizpůsobovala by mu své chování a kontrakty, které bude uzavírat. A to by mohlo vést k roztáčení inflační spirály."

Co se prognóz do budoucna týče, existuje podle Kupky příliš mnoho neznámých: "Zdroje inflace máme domácí, například rychle rostoucí ceny na trhu nemovitostí, velmi podstatný je ale i dovoz inflace, k němuž dochází například skrze rychle rostoucí ceny energií. To je faktor, který postupně proniká celou ekonomikou, protože energie je výrobním vstupem skoro u všech odvětví. To je něco, co také komplikuje výhledy, protože přesně nevíme, jak se ceny energií budou v příštím roce na světových trzích vyvíjet." Navzdory neznámým Kupka očekává další zvyšování úrokových sazeb, v průběhu příštího roku stabilizaci cenového vývoje a v dalším roce návrat inflace na hodnoty, na které už centrální banka nebude muset reagovat podobným způsobem.

Rozhovor s hlavním ekonomem ČSOB Martinem Kupkou najdete v archivu nebo v podcastových aplikacích.