O půdě, energetice či elektromobilitě. Předvolební debata na Proglasu

O půdě, energetice či elektromobilitě. Předvolební debata na Proglasu
4. října 2021 13+ Autor: Eva Svobodová

Poslední z předvolebních debat na Proglasu se věnovala životnímu prostředí a zemědělství. Do pořadu 13+ jsme k ní pozvali poslance za KDU-ČSL a bývalého ministra zemědělství Mariana Jurečku, jedničku na kandidátce koalice SPOLU v Olomouckém kraji, a Janu Krutákovou, poslankyni za STAN, která je členkou zemědělského výboru sněmovny a kandiduje v Jihomoravském kraji. Do debaty jsme zvali také zástupce hnutí ANO, které však tuto možnost nevyužilo.

Oba kandidáti se shodli na tom, že ochranu pitné vody a půdy je třeba lépe zanést do ústavy, než je to dosud, kdy článek 7 pouze obecně hovoří o ochraně přírodního bohatství a šetrném využívání přírodních zdrojů. „U ochrany vody budeme navazovat na jednání započatá v tomto volebním období, chceme, aby voda byla chráněna ústavou. Je připraven návrh, o němž se ještě musí diskutovat. Otázkou je, jestli pod ústavní ochranu nezahrnout i zemědělskou půdu, protože jí ubývá, zastavuje se a nejsou využívány brownfieldy a další plochy,“ řekla Krutáková. Oba se také vyslovili pro konec současné praxe zastavování orné půdy: „Je třeba, aby kvalitní půda zůstala pro zemědělskou výrobu potravin a stát uměl investorovi říct, že zástavba má směřovat na nějaký brownfield, tedy lokalitu, kde už dřív zástavba byla,“ uvedl Jurečka.

Ohledně omezení využívání uhlí coby zdroje energie hodlá koalice Pirátů a Starostů podle Krutákové využívat více i alternativní paliva, například upravený odpad. Zdůraznila také důležitost zapojení obnovitelných zdrojů, jako jsou větrné parky či fotovoltaické elektrárny. M. Jurečka namítl, že větrných a vodních zdrojů v ČR tolik není jako v sousedních zemích. „Chceme proto využít maximálně potenciál fotovoltaiky. Je tu 1,5 milionu střech rodinných domů, provozoven, průmyslových areálů, také jsou tu hladiny vodních ploch. Chceme udělat maximum pro to, abychom na ně mohli fotovoltaiku s rozumnou mírou podpory instalovat a aby si to mohly dovolit i středně či nízkopříjmové rodiny,“ řekl.

Co se týče jaderné energie, počítá koalice SPOLU s jadernými zdroji v okolí Dukovan a Temelína. „Bez jádra se v příštích 30-40 letech rozhodně neobejdeme. Musíme být energeticky soběstačnou zemí a mít energetickou bezpečnost za přijatelné ceny,“ zdůraznil Jurečka. Je také pro to, aby se tendr na dostavění dukovanské elektrárny rozběhl co nejdříve. Oproti tomu koalice Pirátů a STAN v tomto směru zatím nedospěla ke konečnému rozhodnutí, uvedla Krutáková.

Co říkají zástupci Spolu a Pirát+STAN na bezmotorovou dopravu? Jak chtějí podporovat elektromobilitu? A jak by podle nich mělo Česko postupovat v kauze kolem polského dolu Turów? Uslyšíte v záznamu celé debaty v našem audioarchivu.