O. Lomová: Tenistka Pcheng-Šuaj se dotkla čínského mocenského centra, má proti sobě mašinérii

O. Lomová: Tenistka Pcheng-Šuaj se dotkla čínského mocenského centra, má proti sobě mašinérii
22. listopadu 2021 13+ Autor: Filip Breindl

Kauze spojené s čínskou tenistkou Pcheng-Šuaj, která zmizela z veřejného života poté, co obvinila bývalého čínského vicepremiéra Čanga Kao-liho ze znásilnění, jsme se věnovali v pondělním vydání 13+. Se sinoložkou Olgou Lomovou jsme rozebírali širší souvislosti celé záležitosti, která má etický, sportovní, politický i ekonomický rozměr.

"Tím, že se takto ohradila proti tomu, co se jí stalo, se dotkla samotného centra moci v Čínské lidové republice, centra Komunistické strany Číny. Dostala se do naprosto nesmiřitelného sporu s obrovskou mašinérií, která se snaží ať už násilím a represivními prostředky nebo propagandou vytvářet dojem, že komunistická strana Číny je jakási zázračná organizace, morálně naprosto bezúhonná. Takové zprávy nabourávají iluzi, kterou se komunistická strana snaží vytvořit," vyjádřila Olga Lomová, která se domnívá, že Pcheng-Šuaj je pod přímou kontrolou čínského režimu, buď v domácím vězení, nebo na jiném místě. "Probíhá tam masivní ideová práce, kdy se ji snaží přesvědčit, aby vystoupila s popřením té zprávy. Různým způsobem jí vyhrožují a zároveň také slibují," odhaduje sinoložka. Za klíčový pokládá tlak mezinárodního tenisového prostředí včetně ženské profesionální asociace WTA. Dodala, že podle jejího zjištění se v čínských médiích neobjevily snímky s Pcheng-Šuaj, které čínští propagandisté publikují na sociálních sítích. 

Pcheng-Šuaj, která v minulosti vedla světový žebříček tenistek ve čtyřhře, je podle Olgy Lomové v jiném postavení než začínající sportovec bez zahraničních úspěchů. "Kdyby neměla tohle postavení, určitě by takto nevystoupila. Kdyby se takto ohradila nějaká neznámá osoba, zmizí a nikdo si toho ani nevšimne," poznamenala sinoložka. Záležitost podle ní ukazuje – bez ohledu na pravdivost obvinění ze sexuálního násilí – na provázanost čínského sportu s komunistickým vedením země, kdy právě tehdejší vicepremiér Kao-li uložil tenisovému centru, aby mu zprostředkoval tenis s Pcheng-Šuaj. "Ona je samozřejmě na jedné straně privilegovaná osoba a hvězda světového tenisu, na druhé straně je pevně vevázaná do struktur institucí ČLR. Její působení je v rámci institucí, které jsou součástí celkového politického a společenského systému, v němž stranické špičky rozhodují o všem," sdělila Olga Lomová.

Dále řekla, že nepředpokládá závažnější dopad této kauzy ve vztahu Číny s Mezinárodním olympijským výborem, který Pekingu svěřil pořadatelství nejbližší zimní olympiády. "MOV je v poslední době velmi nekritický, například vyhlašuje čínského prezidenta Si Ťin-pchinga významnou osobností sportu. Tam je zcela specifický vztah," hodnotí Olga Lomová, podle níž by jedním z viditelných dopadů mohla být reflexe současné míry politizace sportu ze strany samotných sportovců. "Teď vidí na své kolegyni, co se může dít lidem v Čínské lidové republice. Myslím, že oni sami by si měli uvědomit, že pokud chtějí sportovat a získávat peníze v Číně, je to jejich rozhodnutí, které má určitý morální rozměr," řekla sinoložka, podle níž by také politici z demokratických zemí měli – nejen na základě této kauzy – zvažovat své spojení s pekingskou olympiádou.

Celý rozhovor najdete v záznamu závěrečné části pondělního vydání 13+ v audioarchivu nebo podcastových aplikacích.  

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony