O kauze Vrbětice s generálem Pavlem i komentátorem Dvořákem

O kauze Vrbětice s generálem Pavlem i komentátorem Dvořákem
20. dubna 2021 13+ Autor: Anežka Jakubcová

Téma číslo jedna v tuzemsku je tématem také pro Proglas a pořad 13+. Diplomatické napětí mezi Českou republikou a Ruskem po odhalení informací o ruském zapojení ve vrbětickém výbuchu v roce 2014 jsme rozebírali s bývalým náčelníkem Generálního štábu Armády České republiky a bývalým předsedou Vojenského výboru NATO generálem Petrem Pavlem. Ve druhé části pořadu jsme pak hovořili s komentátorem Českého rozhlasu Liborem Dvořákem, který se na oblast Ruska a postsovětského prostoru dlouhodobě zaměřuje a je i překladatelem ruské literatury.

Aktuální vývoj situace se od pondělního večera točil také kolem vyjádření premiéra Babiše, který v pondělí na tiskové konferenci uvedl, že výbuch ve Vrběticích nebyl aktem státního terorismu. Místo toho podle něj šlo o útok na zboží bulharského podnikatele a k akci mělo pravděpodobně dojít mimo naše území. S tím Petr Pavel nesouhlasí: "Aktéři, kteří útok provedli, byli zaměstnanci státní instituce, byli to příslušníci speciální jednotky vojenského zpravodajství Ruské federace. Provedli útok na území suverénní země, způsobem, který byl skrytý, tedy pod cizí identitou. Instalovali výbušné zařízení s cílem způsobit velkou škodu. Je naprosto irelevantní, zda měla být způsobena Česku, Bulharsku nebo někomu jinému. Jinak než terorismus se to nazvat nedá, a protože byl přímo řízen státem, tak jde o státní terorismus."

Na otázku, zda podle něj existují jakékoli pochyby o jednoznačné interpretaci informací českých bezpečnostních složek v tomto případu, bývalý předseda Vojenského výboru NATO odpověděl: "Samozřejmě jsem neměl možnost vidět tu konkrétní zprávu, ale vycházím z toho, že nejenom naše bezpečnostní služby, ale i v součinnosti se službami našich spojenců vyvinuly velké úsilí, aby toto podezření mohly potvrdit. Kdyby si nebyli jistí, pak by s takto závažným podezřením ven nešli. Narušení vztahů mezi dvěma zeměmi je velice vážná věc na to, aby to bylo předmětem nějaké zpravodajské hry. Většina z těch, kdo tento dokument viděli, se vyjádřila, že je to nade vší pochybnost a k práci našich zpravodajských služeb mají plnou důvěru."

V ruském vidění světa se podle Petra Pavla odráží často deklarovaná teze prezidenta Putina, totiž že "silní dělají, co mohou, zatímco slabí dělají, co musí", tedy že se ostatní vždy mají podřizovat globálním hráčům.
 
S tím, že Rusko nyní demonstruje svoji sílu, souhlasí i komentátor Libor Dvořák a doplňuje, že v ruských médiích sice o kauze není slyšet tolik jako u nás, přesto je pro Rusko důležitá a o mnohém svědčí: "V tom je jádro pudla, že malá země si troufá na takového obra, který disponuje obrovitou armádou a jaderným arzenálem. Ale co je to platné. Rusko je ´obr na hliněných nohou´ (vnitřně křehká velmoc, pozn.red.) a naše ekonomika je při současných potížích až stokrát zdravější než ta ruská." Zejména v ekonomické rovině je Dvořák zvědav na další vývoj napětí mezi oběma zeměmi: "Dovedu si představit, že bychom vyhostili další diplomaty, ale např. ruský komentátor německé stanice Deutche Welle upozorňuje a vypočítává ty nepříjemnosti, které ruská strana může způsobit nám. Jde o podniky českých firem a podnikatelů, kteří se angažují na území Ruské federace. Nejsou tam jen montážní závody mladoboleslavské Škodovky."
 
Jak generál Petr Pavel popisuje současné napětí mezi východem a západem? A očekává konkrétní kroky podpory od mezinárodních spojenců? Jak se podle Libora Dvořáka k situaci staví Rusové žijící v Česku? Poslechněte si pořad 13+ z archivu.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony